SOS TELEFON Za devet mjeseci prijavljeno 98 slučajeva nasilja, upućen 771 poziv
Ove godine u Sigurnu kuću u Banjaluci bilo smješteno 17 žena i 20 djece.
Broj SOS telefona 1264 za pomoć žrtvama nasilja u porodici u Republici Srpskoj za devet mjeseci ove godine pozvala je 771 osoba, a prijavljeno je 98 slučajeva nasilja, rekla je predsjednica fondacije “Udružene žene” Lana Jajčević.
Jajčevićeva je pojasnila da svaki poziv ne rezultira prijavom nasilja i da su neki s ciljem savjetovanja.
– Žrtve koje nas zovu pitaju kako prijaviti nasilje i kome ili je riječ o razgovorima psiholoske podrške, različitim savjetima iz oblasti rodno zasnovanog nasilja – navela je Jajčevićeva.
Ona je precizirala da je tokom ove godine u Sigurnu kuću u Banjaluci bilo smješteno 17 žena i 20 djece, a trenutno su smještene četiri žene i četvoro djece.
Prema njenim riječima, u ovoj godini nije bilo slučajeva dolaska nasilnika na vrata Sigurne kuće u Banjaluci, ali je zabilježeno više napada na supruge i partnerke van objekta.
– Napadaju ih na odlasku na posao ili povratku sa posla, iako su im bile izrečene zaštitne mjere – napomenula je Jajčevićeva.
Ona je navela da je u ovoj godini sud izrekao 142 zaštitne mjere, i to u 27 slučajeva udaljenja nasilnika iz stana, kuće ili drugog stambenog prostora, u 86 slučajeva određena je zabrana približavanja i kontaktiranja učiniocu nasilja sa žrtvom.
– U 29 slučajeva donesena je odluka o udaljenju nasilnika iz stana, kuće i drugog stambenog prostora i zabrana približavanja i kontaktiranja sa žrtvom – istakla je Jajčevićeva.
Pozivom na SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa, žrtve nasilja u porodici ili drugih oblika rodno zasnovanog nasilja mogu dobiti psihološku podršku, informacije o zaštiti svojih prava i procedurama zaštite prava u institucijama.
SOS poziv je besplatan i anoniman.
Ako ste žrtva nasilja ili poznajete nekog ko jeste, možete se obratiti za pomoć na sljedeće telefone: SOS telefon za Republiku Srpsku – 1264, SOS telefon za Federaciju BiH – 1265 ili prijavite policiji na broj 122.
Srna