BANJALUKA – Od grada zelenila do grada u kome je zelenilo zabranjeno
Foto: A. Čavić

BANJALUKA – Od grada zelenila do grada u kome je zelenilo zabranjeno

Jedinstven slučaj u kome su odbornici protiv gradnje parka...

U gradu na Vrbasu koji je na dobrom putu da postane grad na betonu, ove godine trebao je da bude izgrađen najveći gradski park. Trebao je, ali neće biti.

Vjerovali ili ne, da se park ne gradi odlučila je Skupšina Grada, zahvaljujući spuštenim rukama skupštinske većine predvođene SNSD.

Danas su, po ko zna koji put ostali suzdržani kada je u pitanju gradnja gradskog parka i to spriječili da gradnja počne ove godine, jer odluka na sjednicu ne može naredna tri mjeseca.

Zašto bi neko bio protiv parka?

Dok se čitav svijet bori sa ekološkim problemima, ekolozi pokušavaju da spasu svaku zelenu površinu, a parkovi se prave čak i na zgradama, u Banjaluci ne može ni na zemlji.

Odbornici koji su bili protiv parka imaju nekoliko razloga. Neki kažu da je to atraktivna lokaciji da bi postala park, neki da već imamo jedan park, a nekima je preskupo.

Potpredsjednik Skupštine, Saša Čudić otvoreno je rekao da park neće podržati jer nije potreban. Šef Kluba odbornika SNSD Dragoslav Topić kaže da će se u parku skupljati komarci, a kako stavri stvarno stoje danas je otvoreno rekao predsjednik Skupštine Mladen Ilić.

– Izgradnja novog parka na Banjalučkom polju, kod tržnog centar „Delta“ je jedna vrsta političkog pitanja oko kojeg je potrebno da se postigne konsenzus – jasno je rekao Ilić.

Na šta je tačno mislio Ilić nije precizirao, ali ako zelenilo postane političko pitanje to može da znači samo jedno – kompromis.

Sudeći po izjavama gradonačelnika Draška Stanivukovića, donekle je pristao i na to.

On je danas, između redova poručio da će se na dijelu Banjalučkog polja koje nije obuhvaćeno projektom parka, biti izgrađen stambeno poslovni kompleks.

– Na jednom dijelu prostora, koji nije predviđen projektom i idejnim rješenjem za novi park biće mogućnost za izgradnju stambeno poslovnih objekata. Iz tih sredstava ćemo finanasirati postojeći plan za izgradnju parka – kazao je Stanivuković.

Dodao je u planu da se izvede saobraćajnica prema rijeci Vrbas i da tu u perspektivi bude novi most. Međutim, to nije bilo dovoljo.

Tačno 15 glasova nije pomoglo da park dobije zeleno svjetlo.

Nedostajao jedan glas

Danas je za bilo 15 odbornika, među kojima i DEMOS i Dragan Banjac odbornik SP, ali nije bilo dovoljno. Odbornici Ujedinjene Srpske i SNSD izričito su protiv parka iako su formalo bili suzdržani.

Nakon takvog glasanja, odbornik Saša Lazić Medo, napustio je sjednicu.

– Jedina kolateralna šteta su građani Banjaluke. Ne znam i dokle će građani ovog grada više da tolerišu ovoliku količinu sprovođenja jednoumlja kroz najviši zakonodavni gradski organ, odnosno Skupštinu grada Banjaluke. Iako znam da postupaju isključivo i jedino u skladu sa naređenjima svog “vlasnika”, ipak me svaki put uspiju iznenaditi sa ovakvim odlukama i svaki put sve više prelaze granicu normalnog. Ne da nam treba jedan takav park, već pet takvih parkova da Banjaluka opet “prodiše”, da opet bude prepoznatljiv kao grad prirode i zelenila – izričit je Lazić u izjavi za naš portal.

S obzirom na to da ova odluka nema pravo da se na Skupštinu vrati tri naredna mjeseca, velike su šanse da ove godine ne počne gradnja parka.

Stanivuković ne krije razočarenje

Gradonačelnik Stanivuković kazao je da mu je teško palo to što je tako malo nedostajalo da odluka koja bi omogućila gradnju novog gradskog parka – dobije podršku Skupštine Grada.

– Proteklih mjeseci, prosto, nadao sam se, borio i razgovarao sa mnogima, ali nekad je lakše kada za nešto nedostaje više nego ovako samo jedan glas. Mada, očigledno tako je politički namješteno. Uglavnom, evidentno je da ove godine od parka nema ništa. Nadao sam se i vjerovao da neću to reći, ali ovu tačku ne možete da predložite naredna tri mjeseca jer nije prošla, što znači da se možda na sjednici nagdjee tek krajem avgusta. Prolazi ljeto, prolazi mogućnost kada se može raditi – poručio je gradonačelnik.

Stanivuković je jesenas donirao i sadnice za novi gradski park, organizovana je i sadnja, a građani su imali priliku da uživaju i pikniku na ovoj lokaciji.

Politika iznad struke

U Banjaluci se trenutno gradi preko 100 novih zgrade, velika većina nema predviđeno zelenilo u svojoj blizini, a mnoge nemaju ni dovoljno parking mjesta. Ako koji slučajem postoji koja zelena površina u blizini zgrada, ona brzo postaje parking mjesto.

Nakon pretvaranja Picinog parka u beton i zgrade, Banjaluka polako ali sigurno uzima epitet grada betona, pa svaki pokušaj ozelenjavanja grada na Vrbasu propada.

 

Iako su stručna javnost, arhitekte, građani, borci za ekologiju bili za park, predstavljeno je čak i idejno rješenje koje je, sudeći po reakcijama, oduševilo građane, politika je ipak rekla ne najvećem gradskom parku.

Ima li odluka veze sa komarcima, investitorima koji su bacili oko na ovu neiskorištenu površinu ili možda izjavama Milorada Dodika noć nakon izbora – ne znamo. Znamo da je politika opet stala ispred struke i želje građana, a pitanje je koliko će još ovakvih slučajeva biti.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)