BRŽE I EFIKASNIJE DJELOVANJE Potpisan Protokol za zaštitu žrtava nasilja u Banjaluci
Foto: A. Čavić

BRŽE I EFIKASNIJE DJELOVANJE Potpisan Protokol za zaštitu žrtava nasilja u Banjaluci

Predsjednica Fondacije „Udružene žene“ istakla je da je se stvarni benefit ovog protokola ogleda u tome što će žrtve, kao krajnji korisnici moći dobiti brži i efikasniji odgovor na nasilje koje prijave.

Grad Banjaluka potpisao je, sa svim relevantnim subjektima koji pružaju zaštitu, pomoć i podršku žrtvama nasilja u porodici, Protokol o postupanju i saradnji subjekata nadležnih za zaštitu žrtava nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja na području grada Banjaluke.

S ciljem da svi subjekti,u okviru svojih nadležnosti, efikasnije djeluju u otkrivanju i suzbijanju svih oblika nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja uz međusobnu intenzivnu saradnju i stvaranje mehanizama za primarnu zaštitu žrtava nasilja, ovaj protokol su potpisali: Grad Banjaluka, Policijska uprava Banjaluka, JU Centar za socijalni rad Banjaluka, Osnovni sud Banjaluka, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, JZU Dom zdravlja, Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, Aktiv direktora osnovnih škola, Aktiv direktora srednjih škola, Fondacija Udružene žene Banjaluka.

Protokol je u ime Grada Banjaluke potpisao gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je tom prilikom istakao da će ovim protokolom biti omogućeno efikasnije djelovanje na suzbijanju svih oblika nasilja.

– Samo još jačom zajedničkom saradnjom i sinhornizovanim djelovanjem svih relevantnih institucija, organa, i ustanova možemo doprinijeti suzbijanju i prevenciji svih oblika nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja. Prije svega moramo imati nultu toleranciju prema svakom mogućem obliku nasilja, ali istovremeno moramo i podizati svijest o ovom društvenom problemu i aktivno raditi na njegovoj prevenciji – poručio je gradonačelnik.

Kako je kazao, Grad Banjaluka je, u okviru kampanje „Za život žena“, zajedno sa svim releventanim udruženjima koja se bave zaštitom i pravima žena pokrenuo niz aktivnosti koje imaju za cilj osnaživanje žena, prevenciju nasilja i zaštitu svih prava žena, a u narednom periodu planirane su i određene novine u oblasti podrške ženama i djeci žrtvama porodičnog nasilja.

Naime, korisnici Protokola su svi članovi porodice (uključujući direktne žrtve – u najvećem broju žene; žrtve koje svjedoče nasilju – u najvećem broju djeca; kao i učinioci nasilja) i sva fizička lica koja su ugrožena nasiljem u porodici, a sprovođenjem Protokola koordinira Grupa za koordinaciju i saradnju na teritoriji grada, u čijem sastavu je pored relevantnih subjekata nadležnih za zaštitu, pomoć i podršku žrtvama nasilja i Fondacija „Udružene žene“ kao specijalizovan servis koji pruža pomoć i podršku žrtvama nasilja.

Predsjednica Fondacije „Udružene žene“ Gorica Ivić istakla je da je se stvarni benefit ovog protokola ogleda u tome što će žrtve, kao krajnji korisnici moći dobiti brži i efikasniji odgovor na nasilje koje prijave.

– Ovaj Protokol podrazumijeva zapravo efikasnije i brže djelovanje svih nadležnih subjekata, nakon prijave nasilja. Osim što će im biti pružena adekvatna zaštita, žrtve će biti bolje informisane o svojim pravima, kao i svim koracima koje je potrebno da preuzimaju nakon što prijave nasilje. Osim preduzimanja svih koraka na zaštiti žrtve nasilja, Grupa za koordinaciju sprovodiće i niz aktivnosti na prevenciji svih oblika nasilja – rekla je Ivićeva.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)