Home > Društvo > Crna Gora poručila Vučiću: Nismo se otcijepili od Srbije niti smo ikada bili dio nje

Crna Gora poručila Vučiću: Nismo se otcijepili od Srbije niti smo ikada bili dio nje

Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira ili pokušava relativizovati crnogorska državnost, naveli su.

Nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio kako neće prisustvovati proslavi Dana nezavisnosti Crne Gore jer je to događaj koji slavi “otcjepljenje od Srbije”, reagovalo je i Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore.

U reakciji ministarstva navedeno je kako Vučić nastavlja s retorikom koja ne doprinosi dobrim odnosima.

“Sa žaljenjem konstatujemo da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i povodom obilježavanja jubileja obnove crnogorske nezavisnosti nastavlja s retorikom koja ne doprinosi dobrosusjedskim odnosima i međusobnom poštovanju dvije međunarodno priznate države. Crna Gora je 21. maja 2006. godine, slobodnom voljom svojih građana, na demokratskom referendumu, obnovila svoju nezavisnost u punom skladu sa Ustavnom poveljom državne zajednice Srbije i Crne Gore, pravilima međunarodnog prava i standardima Evropske unije”, saopšteno je.

Kazali su i kako se Crna Gora nije otcijepila od Srbije.

“Podsjećamo da se Crna Gora nije ‘otcijepila’ od Srbije niti je ikada bila dio Srbije u smislu u kojem to predsjednik Vučić pokušava predstaviti. Naprotiv, Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice nastale nakon raspada bivše SFRJ, a obnovom svoje nezavisnosti Crna Gora je omogućila i Srbiji da nastavi svoj državno-pravni kontinuitet kao samostalna država. Zato je neprihvatljivo i politički neodgovorno da se jubilej obnove crnogorske nezavisnosti pokušava predstavljati kao čin usmjeren protiv Srbije ili srpskog naroda. Crna Gora svoju nezavisnost ne slavi protiv bilo koga – već u čast slobodno izražene volje svojih građana, svoje istorijske, državne i identitetske posebnosti, kao i prava svakog naroda da demokratski odlučuje o svojoj budućnosti”, naveli su.

Ističu i kako se na ovaj način pokušava negirati crnogorska državnost.

“Posebno zabrinjava kontinuitet narativa kojim se negira ili pokušava relativizovati crnogorska državnost, uz istovremeno plasiranje poruka koje podstiču podjele i potcjenjuju demokratski izbor građana Crne Gore. Crna Gora ostaje dosljedno posvećena razvoju dobrosusjedskih odnosa sa Srbijom, zasnovanih na ravnopravnosti i uzajamnom poštovanju. Međutim, takvi odnosi ne mogu se graditi kroz uvredljive kvalifikacije, historijski revizionizam i retoriku političkog patronata prema Crnoj Gori”, poručili su i dodali:

“Jubilej obnove nezavisnosti biće obilježen dostojanstveno, ponosno i evropski – sa jasnom sviješću da je odluka građana Crne Gore iz 2006. godine bila istorijski ispravna i strateški potvrđena današnjim demokratskim i evropskim putem države. Uprkos pokušajima osporavanja, ne postoji izjava koja može umanjiti značaj obnovljene crnogorske nezavisnosti niti oslabiti odlučnost Crne Gore da, kao suverena i evropska država, samostalno određuje svoju budućnost”, zaključeno je.