
Dermatolozi traže zabranu solarijuma u Srbiji
Preplanuo ten iz solarijuma sve je popularniji među mladima u Srbiji.
Zanemaruje se podatak da je ultravioletno (UV) zračenje iz lampi solarijuma Svjetska zdravstvena organizacija svrstala u prvu grupu kancerogena koji izazivaju melanom.
U Udruženju dermatovenerologa Srbije kažu da se povećava broj mladih sa karcinomom kože, te najavljuju da će zatražiti zabranu upotrebe solarijuma.
Mnogi nisu svjesni kakvom se riziku izlažu kada legnu pod lampe, te su saloni ljepote ovih dana prepuni mladih djevojaka, posebno onih koje završavaju srednju školu jer za proslavu mature žele da imaju bakarnu boju kože.
Prof. dr Danica Tiodorović, nacionalni koordinator Euromelanoma u Srbiji i potpredsjednik Udruženja dermatovenerologa Srbije kaže da je korišćenje solarijuma jedan od razloga zašto se melanom danas može vidjeti i kod mlađih osoba, pa čak i kod mlađih od 18 godina.
– Ranije nismo viđali melanom kod mladih osoba od 18 do 30 godina. Danas se, nažalost, povećava broj melanoma u ranoj životnoj dobi i dijagnoza te bolesti može se videti i kod osoba koje nisu punoletne. Trend pregorevanja i bronzani ten koji se dobija odlaskom u solarijum razlog je nastanka melanoma u mlađoj životnoj dobi – navela je profesorka Tiodorović.
Solarijum je zabranjen za maloljetne osobe u Srbiji, ali rijetko koji kozmetički salon traži ličnu kartu prije nego što tinejdžerke legnu pod lampe.
Udruženje dermatovenerologa Srbije zajedno sa Ministarstvom zdravlja donijelo je Pravilnik o kozmetičkim salonima i upotrebi solarijuma, koji je stupio na snagu februara 2019. godine, a kojim se osim maloljetnim osobama solarijum zabranjuje osobama koje su bolovale ili boluju od tumora kože, ili oboljenja praćenih pojačanom osjetljivošću na UV zračenje i toplotu.
Pravilnikom je definisano i da stariji od 18 godina moraju da budu obavješteni o štetnom dejstvu solarijuma i moraju da potpišu pismeno pristanak u dva primjerka, od kojih jedan zadržava vlasnik salona, a drugi ide korisniku.
Na obrascu se ističe da korisnik na sopstveni rizik koristi solarijum i navode se sva štetna dejstva UV zračenja – od povećanog rizika za rak kože, preko mogućeg oštećenja vida, prijevremenog starenja kože, do opekotina, osipa.
Štetni solarijumi, ali i izlaganje suncu
Profesorka Tiodorović kaže da će Udruženje dermatovenerologa Srbije nastaviti da se bori i tražiti potpunu zabranu solarijuma u Srbiji. Dodaje i da je važno čuvati se i od prirodnog sunca.
– Važno je istaći da su solarijumi, ali izlaganje suncu u najtoplijem delu dana štetni za kožu. Ne samo na plaži, već i tokom bilo kojih aktivnosti koje se odvijaju napolju, moramo biti pravilno zaštićeni. Najveći UV indeks štiti od 11 do 17 sati. Treba izbegavati izlaganje suncu. Ukoliko bude izlaganja da ono bude kratko, uz UV zaštitu, fizičku ili kremama. Važno je da se nose kape, šeširi, dugi rukavi, naočare za sunce. Na one delove tela koji se ne mogu prekriti, važno je naneti zaštitne kreme – pojasnila je.