Home > Politika > Dodik: Insistiraćemo na kraćem mandatu visokog predstavnika

Dodik: Insistiraćemo na kraćem mandatu visokog predstavnika

Nakon razgovora u Rusiji.

Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska insistira da se visokom predstavniku ograniči mandat do dvije godine i da je o tome danas upoznao i zamjenika ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Aleksandra Gruška.

Dodik je na sastanku sa Gruškom u Moskvi, kojem je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Željko Budimir, rekao da je ruska strana upućena u kakvim okolnostima živi srpski narod u BiH i šta je sve urađeno protiv srpskog naroda.

-Mi smo ovdje rekli da smo protiv bilo kakvog izmještanja. Ako oni to izmjeste negdje kao što zagovaraju neki, ovaj će ostati tu još sto godina, a to znači da naša sloboda nikada neće biti dosegnuta, jer ćemo uvijek imati protiv sebe takve birokrate- rekao je Dodik za medije iz Republike Srpske.

On je istakao da će Republika Srpska prihvatiti svaki dogovor koji će imati podršku svih u Savjetu bezbjednosti.

-To uključuje i ruski pristup i naše tradicionalne prijatelje Kineze koji su se apsolutno na pravi način ponašali u vezi sa tim pitanjem, ali i Amerikance koji su sada pokazali novi interes u pogledu iznalaženja kvalitetnog rješenja. Svakako o tome trebaju da daju zajedno sa Rusima i drugima glavnu riječ-rekao je Dodik.

On je naglasio da su zamolili prijatelje u Moskvi da to bude novi čovjek, sa ograničenim vremenskim trajanjem, godinu dana, najviše dvije, a kada te dvije godine isteknu, da istekne i funkcija visokog predstavnika.

Dodik je rekao da raduje stav Amerike prema kojem će svi zainteresovani biti konsultovani.

On je napomenuo da u Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma piše da visokog predstavnika biraju strane potpisnice tog aneksa, a potpisala ga je i Republika Srpska, kao i Srbija, Federacija BiH, Hrvatska i zajednički nivo BiH.