Home > Politika > Dodik: Vjerovatno neću biti na listama, ali ne smijemo izgubiti ove izbore

Dodik: Vjerovatno neću biti na listama, ali ne smijemo izgubiti ove izbore

Ponovio je da se očekuje da OHR bude zatvoren.

Aktuelna vlast u Republici Srpskoj i vladajuća koalicija ne smiju da izgube ove izbore, poručio je danas u Banjaluci lider SNSD-a Milorad Dodik.

-Ove izbore moramo dobiti. Na ovim izborima vjerovatno neću biti na listama, ali sve ono što ide na našu listu mora da prođe i ovo mora biti naša zajednička pobjeda- rekao je Dodik obraćajući se na Skupštini Ujedinjene Srpske u Banjaluci.

Dodik je istakao da je lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, jedan od prvenaca njihove borbe za suverenitet i slobodu Republike Srpske, ističući da samo ujedinjeni mogu odbraniti osnovne stvari za koje se borimo u Republici Srpskoj.

-Ujedinjena Srpska je naš najbolji saradnik na tom putu- rekao je Dodik.

Istakao je da sa Stevandićem ove godine prolazi razvoje i odbranu Republike Srpske, podsjetivši da su zajedno bili proganjani, ali nisu bježali.

-Stevandić je danas jedan od mojih najbližih saradnika, saboraca za borbu za Republiku Srpsku- rekao je Dodik.

Dodik izjavio je da poslije 30 godina treba da bude ukinuta formalna funkcija visokog predstavnika, te da podržava politiku nove američke administracija da odluke moraju biti u rukama naroda, odnosno predstavnika koje je birao.

Povodom novog izvještaja Stejt departmenta u kojem se navodi da prestaje era izgradnje država na Balkanu, da želi da jača domaće lidere da sami rješavaju svoje probleme, Dodik je istakao da je to veoma važno i ohrabrujuće.

-Nemam šta da kažem osim da podržim politiku koja kaže da odluke moraju biti u rukama naroda, odnosno njegovog demokratski izabranog predstavnika. To je zaista nešto novo. To se tako i radi- rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

Dva pit bula rastrgali ženu ispred kuće: Suprug vidio kako je vuku niz ulicu

To se, dodao je, vidi kroz izbacivanje Krstijana Šmita, koji nije ni trebalo da dođe na ove prostore.

-Treba da vrati sve pare koje je dobio jer nije legalno izabran. Učinićemo sve da to raskrinkamo. Nećemo odustati i nastavićemo dalje da se bavimo pitanjem njegovih zloupotreba, nezakonitosti i svega drugoga- istakao je Dodik.

Smatra da je sasvim normalno da se ukine formalna funkcija visokog predstavnika, naglasivši kako se OHR nametnuo. Napomenuo je da Dejtonski sporazum samo prepoznaje visokog predstavnika, a ne OHR.

-OHR ne postoji, to je pomoćna kancelarija visokog predstavnika. Međutim, posljednjih 30 godina, oni su pokušali da se nametnu kao neko važno zvanično tijelo, što ono to nije- rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je Šmit bio nelegalan zato što nije ni izabran kako je predviđeno, a ukoliko se nastavi birati na isti način za Republiku Srpsku će to biti jednako neprihvatljivo, ako to ne bude konsenzus Rusije, Kine, Sjedinjenih Američkih Država i Srpske.

-Ohrabruje činjenica da su rekli da će svi zainteresovani biti pitani o eventualno novom. Nije važno ko će biti, važno je da ima ograničen mandat, da nestanu bonska ovlašćenja koja su izmislili, a kad istekne datum njegovog određivanja, da se tad se ugasi Kancelarija visokog predstavnika, a onda nema ni OHR-a- kaže Dodik.

Priča o tome kako to treba izmijeniti, za Dodik je potpuno neprihvatljiva, kao i opstanak visokog predstavnika u BiH. “Neprihvatljiva je zato što to govori o mogućnosti zloupotreba”, pojasnio je Dodik.

Naveo je da podržava ideju da se izabere novo ime na dvije godine i da se kaže da mu mandat prestaje tog i tog datuma.

Podsjetio je kako je američki predsjednik Donald Tramp govorio još u predizbornoj kampanji da će prestati da grade države, a da se to ovdje uvijek čitalo da se to odnosi na satrapa BiH, kao i da će prestati da grade nacije, a to znači da neće insistirati na Bošnjacima ili Bosancima, prenosi “Srna”.