
DVOSTRUKI ARŠINI! SNSD poskupljuje vodu u Trebinju i Prijedoru, a u Banjaluci kritikuje
U drugim gradovima krive povećanje minimalca i cijenu struje, u Banjaluci gradonačelnika.
Zbog poskupljenja električne energije, kao i povećanja minimalne plate, juče je voda poskupila u Trebinju, nadležni traže povećanje cijene vode u Prijedoru, a najavljeno je i poskupljenje vode u Banjaluci.
Građani ova tri grada nisu oduševljenji, jer troškovi života postaju sve veći i za mnoge i neizdrživi.
Iako je muka zajednička svim građanima, ipak za nadležne u gradskim upravama i skupštinama nije svako poskupljenje isto.
Poskupljenja u Prijedoru i Trebinju su za odbornike i predstavnike SNSD, koji u sva tri grada ima skupštinsku većinu, opravdana, ali ono u Banjaluci nije.
Sudeći prema dosadašnjim izjava, najveća politička partija ima drugačija “pravila” u gradovima i opštinama u kojima gradonačelnici dolaze iz opozicije.
Voda u Trebinju skuplja 20,8 odsto
Odbornici Skupštine grada Trebinje usvojili su juče Prijedlog zaključka o davanju saglasnosti na odluku o cijeni vode, odvoda i prečišćavanja otpadnih voda kojom je povećana cijena vode za 20,8 odsto za fizička lica i ubuduće će iznositi 1,16 KM po kubiku, bez PDV-a.
Šef Kluba odbornika SNSD, Luka Petrović, u ovom ne vidi ništa sporno.
Kaže da je u Trebinju jedinstven sistem u pumpanju u vodovodima na Balkanu, te da se u proteklih nekoliko godina mnogo uložilo u vodosnabdijevanje.
Kako stvari stoje, ista sudbina čeka i Prijedorčane.
Direktor prijedorskog “Vodovoda” Dragoslav Kabić, kaže da je zbog povećanja minimalca i povećanja cijene elektične energije došlo do pivećnja troškova, te da su bili primoraniti od Gradske uprave tražiti povećanje cijena.
Slična situacija je i u Banjaluci. U planu poslovanja “Vodovoda” za ovu godinu navodi se da će se prema gradskoj Skupštini uputiti prijedlog za povećanje varijabilnog dijela cijene vode za 17 odsto za domaćinstva i deset odsto za privredu.
U “Vodovodu” navode da su troškovi poslovanja višestruko porasli, dok prihodi nisu povećani, što je dovelo do ovakvog rezultata. Takođe, ističu da je povećanje cijene vode u aprilu 2023. godine, koje je trebalo da dovede do finansijske stabilizacije preduzeća, izostalo zbog povećanja najniže plate, cijene električne energije i drugih troškova.
Za SNSD nisu svi isiti
I dok su za poskupljenje vode u Prijedoru i Trebinju krive okolnosti, povećenje minimalne plate i poskupljenje električne energije, za potencijano poskupljnje u Banjaluci, ako pitamo SNSD, kriv je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković.
Dok je u ostalim gradovima poskupljenje opravdano, za SNSD u Banjaluci, najavljeno poskupljenje je, kako kaže predsjednik Skupštine, Ljubo Ninković, nevjerovatna informacija.
– To je nevjerovatna informacija jer smo na nagovor Stanivukovića pretprošle godine povećali cijenu vode, odvoza smeća i grijanja. Razumijem šta radi, pokušava da pokrije sve dugove koje je napravio ne samo u Vodovodu nego i u drugim javnim preduzećima. Kada pričamo konkretno o Vodovodu, znači da nedostaje novca kako bi se finansirao redovno javno preduzeće – tvrdi ovo Ninković.
Glasni protiv poskupljenja u Banjaluci, a nečujni protiv poskupljenja u drugim gradovima bili su i u SPS, partiji Gorana Selaka.
Selak je oštro poručio da neće dozvoliti poskupljenje vode i drugih cijena u nadležnosti Grada, ali na pitanje novinara da li će Vlada Republike Srpske dozvoliti poskupljenje struje, rekao da se o tome mora razgovarati.
Politika umiješala prste
Da se politika umiješala u sve, jasno se vidi i na ovom primjeru. Šta je dobro za preduzeća, šta za građane, a šta za političke poene, teško je poznati u moru političkih izjava i dvostrukih aršina.
Jedno je sigurno, Banjaluka je opet grad slučaj u kome još dugo neće biti zajedničkog djelovanja gradonačelnika i skupštine, a SNSD će i dalje, bez imalo grižnje savjesti u Banjaluci tražiti ono što ni u jednom drugom gradu ne traže, kao i uzimati ono što ni jednom drugom gradu nisu uzeli. Osim Bijeljine, ali i tamo je razlog isti – gradonačelnik.
Blink