Home > Društvo > “KOLIKO VRIJEDI ŽIVOT?” Pacijenti ne odustaju od zahtjeva za smjenu rukovodstva Zavoda za dijalizu i transplantaciju RS

“KOLIKO VRIJEDI ŽIVOT?” Pacijenti ne odustaju od zahtjeva za smjenu rukovodstva Zavoda za dijalizu i transplantaciju RS

Direktora Zavoda Gorana Topića smatraju najodgovornijim.

Predsjednik Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika RS Aleksandar Radun kaže za CAPITAL da oni ne odustaju od zahtjeva za smjenu rukovodstva Zavoda za dijalizu i transplantaciju RS.

Radun navodi da je spreman da se suoči na bilo kojem mediju sa direktorom Zavoda Goranom Topićem koga smatra najodgovornijim za nedostatak lijekova i druge probleme u pružanju usluga hemodijalize. Njegovu kompletnu izjavu možete pogledati u videu u okviru teksta.

Podsjetimo, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ove godine je refundirao lijek Epoetin Alfa (eritropoetin) za 88 dijaliznih pacijenata u ukupnom iznosu od oko 17.000 KM, potvrđeno je za CAPITAL.

Na ovaj način su praktično potvrđeni navodi Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika RS da su se posljednjih mjeseci susretali sa nedostatkom lijekova, iako su to negirali iz Zavoda za dijalizu i transplantaciju RS.

Capital je krajem decembra objavio da je Vlada dala saglasnost novoformiranom Zavodu za dijalizu i transplantaciju da sklopi Ugovor o preuzimanju prostora, opreme, potrošnog materijala i kadra dijaliznih centara sa firmom „Fresenius Medical Care“ koja je proteklih 25 godina pacijentima u Srpskoj pružala uslugu hemodijalize.

Vlada je prije toga raspustila radnu grupa za uspostavljanje novog modela pružanja usluga hemodijalize nakon što joj je ta radna grupa ukazala na „postojanje povišenih rizika iz korišćenja posredničkih šema u snabdijevanju potrošnim materijalom i pratećom opremom“.

Upozorenje Radne grupe i prijedlog da se obezbijedi snabdijevanje potrošnim materijalom bez posredničkih firmi ostalo je mrtvo slovo na papiru. Sada se potvrdilo da se u proces preuzimanja prostora, opreme i kadrova ušlo sa zakašnjenjem što je izazvalo opravdano nezadovoljstvo pacijenata.

Milanović o slučaju koji potresa zdravstveni sektor

Podsjetimo, o ovome slučaju nekoliko puta se oglasio i odbornik u Skupštini Banjaluke i član PSS, Dragan Milanović.

-Na pres konferenciji dijalizni pacijenti su iznijeli poražavajuće podatke o radu ili bolje reći neradu Zavoda za dijalizu. Nedostatak lijekova od početka ove godine je kontinuiran u manjoj ili većoj mjeri. Nedostaje od flastera, kalcijum karbonata, paracitamola, antibiotika pa čak i fiziološke vode koja je neophodna prilikom skidanja pacijenta sa aparata pa sve do ključnog lijeka eritropoetina. Sve ovo dovodi najteže pacijente u jedan težak položaj i neizvjesnost koja im pogoršava ionako narušeno zdravlje- kazao je Milanović.

S obzirom da nadležni nisu postupili po zahtjevima Udruženja i kako kaže Milanović odlučili da su im važnije fotelje direktora i uprave Zavoda od pacijenata, oni su najavili najtežu moguću mjeru. A to je odbijanje da prime dijalizu.

-Apelujem još jednom na premijera i ministra zdravlja, da ne dozvole da neko od pacijenata strada ili ugrozi svoj život u nemoći da se na drugi način izbore za svoja prava dostojanstvenog i adekvatnog liječenja.

To bi bio poraz ne samo nadležnih nego čitavog društva. Oni su postavili pitanje a ja ga ponavljam, koliko vrijedi ljudski život?- upitao je na kraju Milanović.