
Loše upravljanje Elektroprivredom Srpske: Struje sve manje, cijena sve veća
Ni nedavno poskupljenje struje nije pomoglo, gotovo izvjesno još jedno.
Još prije noliko godina, stručnjak za energetsku tranziciju Damir Miljević je upozoravao da domaće elektroprivrede nisu u stanju da provedu energetsku tranziciju u BiH, kako bi se više struje proizvodilo iz obnovljivih izvora i kako bi ona bila jeftinija. Vrijeme je pokazalo da je bio u pravu. Struje je sve manje, cijena je sve veća, a plaćaju je građani i privreda.
Dosadašnje poskupljenje struje za privredu od 15 i za građane od 10 odsto, nije pomoglo Elektroprivredi Republike Srpske da riješi goruće probleme, pa je najavila još jedno poskupljenje od čak 20 odsto. Narod bi rekao da u poderanu vreću ne vrijedi sipati, a ni stručnjaci nisu daleko od takvog zaključka.
-Osnovni razlozi su što se nije ulagalo u dalji razvoj kapaciteta u zadnjih 30 godina, što je osnovni koncept ulaganje u hidrocentrale, što nije loše, samo traje dugo i što je ulaganje u ostale sektore obnovljivih izvora energije prepušteno takozvanim investitorima, koji nemaju obavezu prodaje električne energije na domaćem tržištu, nego tu električnu energiju izvote – ističe Miljević.
Decenijski nemar i loše upravljanje Elektroprivredom Republike Srpske, višemilionski odštetni zahtjev Slovenije zbog ulaganja u TE Ugljevik, nedostatak uglja, nadolazeći remont TE Gacko, nekontrolisane javne nabavke, samo su neki od razloga što je domaće struje sve manje i što nam prijeti novo poskupljenje.
-Kad sve to saberete, plus javne nabavke, pravljenje kongresnog centra u Trebinju, ulaganja u neke totalno nepotrebne stvari, onda dolazimo u situaciju da, s obzirom da je Elektroprivreda Republike Srpske primorana da uvozi električnu energiju, čija je trenutna cijena na berzi preko 150 EUR po MWH, onda je neminovno poskupljenje za građane, a vjerovatno i za privredu – navodi Miljević.
Rješenje postoji, kaže Miljević, jer kupci-proizvođači, a to su građani i privreda, mogu da proizvode struju iz solarne energije i na taj način obezbijede dio energije za vlastite potrebe.
Struka kaže da bi uz adekvatnu podršku i stimulaciju, kupci – proizvođači u roku od 2 do 3 godine mogli bi da proizvedu čak trećinu električne energije potrebne za stanovništvo i privredu Republike Srpske, prenosi BN.