
MAŠTA I DUH PROHUJALIH VREMENA Promocija bajke “Princeza Banjaluka” sutra u Studentskom kulturnom centru
Inspirisana zapisima o Banjaluci iz XVII vijeka.
Bajka „Princeza Banjaluka”, autorke Aleksandre Savić, biće promovisana sutra s početkom u 18 časova u Studentskom kulturnom centru Univerziteta u Banjaluci (SKC UNIBL).
Riječ je o djelu koje kroz maštu i simboliku oživljava duh prošlih vremena, povezujući istoriju, kulturu i književnost sa savremenim vrijednostima. Kako je autorka navela uoči promocije, inspiraciju za ovu bajku pronašla je u zapisima o Banjaluci iz 17. vijeka, ali i u snažnim emocijama koje je doživjela prenoseći priču djeci.
– Da napišem „Princezu Banjaluku“ podstakle su me mnoge neobične stvari. Prvo, činjenica da je neko u davnom 17. vijeku pisao o našem gradu i doživio ga egzotičnim. Drugo, osjećaj koji sam dobila kad sam djeci prepričavala dogodovštine princeze Banjaluke. Na kraju, tu je i moja ljubav prema istoriji, književnosti i kulturnom nasljeđu – izjavila je Savićeva, prenosi Glas Srpske
Iako smještena u daleku prošlost, bajka nosi snažne poruke za sadašnjost, te je, prema riječima autorke, namijenjena i djeci i odraslima.
– Ona govori o univerzalnim vrijednostima i to o bezgraničnoj ljubavi, patriotizmu, prijateljstvu.
Promocija bajke „Princeza Banjaluka” otvorena je za javnost, a organizatori pozivaju sve ljubitelje književnosti, kulture i bajkovitih priča da prisustvuju ovom jedinstvenom događaju.istrajnosti. Poruka bajke je da je sve moguće, da je naša vjera u sopstvene izbore i unutrašnje, istinske principe ono što nas vodi, štiti i što pobjeđuje sve prepreke. Na kraju, bajka nam poručuje da smo svi prinčevi i princeze, čija kruna nije na glavi već u srcu – poručila je autorka.
Lik princeze Banjaluke nije istorijska ličnost, već simbol grada i kulturnog nasljeđa.
– To je izmišljeni lik iz jedne davne priče, koji se nakon nekoliko stotina godina pojavio nanovo, da postane simbol grada, kulturnih veza i ljubavi – rekla je Savićeva.
Iako plod mašte, bajka je, kako ističe autorka, duboko povezana s istorijom i kulturnim identitetom grada.
– Priča je sasvim zasnovana na mašti, ali na onoj vrsti imaginacije koja spaja istoriju, kulturu, najljepše književne likove i uvijek moderne bajkovite elemente – kazala je Aleksandra Savić.
Proces nastanka knjige trajao je više od pet godina i uključivao je detaljno istraživanje istorijskih i književnih izvora, kao i pažljivo oblikovanje sadržaja koji će biti blizak savremenom čitaocu.
– Istraživanje se odnosilo istovremeno na otkrivanje pravih istorijskih i književnih izvora, ali i na izgradnju priče koja će biti moderna, razumljiva današnjem čitaocu i koja će na pravi način predstavljati naš grad – istakla je ona.