Home > Društvo > Mljekari iz Srpske upozoravaju: Ne znamo šta ćemo sa viškovima mlijeka

Mljekari iz Srpske upozoravaju: Ne znamo šta ćemo sa viškovima mlijeka

Ističu da je situacija veoma teška.

Mljekari iz Republike Srpske upozoravaju da će im u junu ostati velike količine mlijeka, koje neće moći prodati, jer su viškovi već preplavili tržište.

Ističu da je situacija veoma teška i da ljudi ne znaju šta da rade s tolikim količinima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u aprilu su mljekare prikupile ukupno 8.341 tonu kravljeg mlijeka, što je za 5,2 odsto manja količina u odnosu na isti mjesec 2025. godine.

-To je i za 0,5 odsto manja količina u odnosu na mart 2026. godine – navode.

Tako je za samo jedan mjesec količina otkupa smanjena za 38 tona mlijeka.

Ogromni viškovi mlijeka

Savo Kapović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i mliječnih prerađevina “Blago Romanije” Sokolac, kaže da će tokom narednog mjeseca veliki proizvođači imati ogromne viškove mlijeka.

-Njima će ostajati oko 250 litara neprodatog mlijeka na dvodnevnom nivou. Situacija je veoma teška i ljudi ne znaju šta će s tim. Tu zaradu u junu i julu oni inače iskoriste za koševinu itd. – kaže Kapović za “Nezavisne novine”.

Kako kaže, farmeri sa tog područja oko 70 odsto mlijeka prodaju mljekari “Pađeni”, a 30 odsto “Milkosu”.

Šta da rade veliki proizvođači

-Vjerovatno da će doći do smanjenja otkupa, jer oni imaju zalihe mlijeka. Inače, manji proizvođači mogu praviti sir ili kajmak, ali šta da rade veliki proizvođači – ističe Kapović.

Nenad Vukoje, vlasnik i direktor mljekare “Pađeni” iz Bileće, kaže da neće smanjivati otkup mlijeka, već ga neće povećavati.

-Ostajemo na nivou koji je bio 25. maja. To znači da kooperanti koji imaju višak mlijeka ne mogu predavati više nego što su mogli na taj datum – rekao je Vukoje za “Nezavisne novine”.

Danas planiran sastanak

Anđelka Kuzmić, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, juče je, govoreći o sektoru mljekarstva, najavila da je za danas planiran sastanak sa proizvođačima i najvećim otkupljivačima mlijeka u Srpskoj.

-Sa njima će biti razgovarano o rješavanju pitanja viška mlijeka, a da ne bi došlo do obustave otkupljivanja – rekla je Kuzmićeva.

Premije za litar mlijeka

Ona je podsjetila da je resorno ministarstvo povećalo premije za litar mlijeka, kao i po grlu, navodeći da su na taj način reagovali na svjetske poremećaje u sektoru mljekarstva.

Podsjetimo, prošle sedmice su predstavnici Udruženja mljekara RS i preduzeća “Mlijekoprodukt” imali sastanak, a tom prilikom je rečeno da postoje nagomilani viškovi mlijeka i mliječnih prerađevina na skladištu, koji prelaze 8,4 miliona litara.

Istaknuto je da je dodatan problem enorman uvoz mlijeka, ali i lažnih mliječnih prerađevina, što dodatno otežava plasman domaćih proizvoda, te da su to razlozi zbog kojih će biti smanjena cijena svježeg sirovog mlijeka za 0,05 KM/l od 1. juna.

Tada su iz Udruženja napomenuli da je u proteklih 12 mjeseci cijena mlijeka smanjena već za 0,2 KM, dok su troškovi proizvodnje rasli i za 40 odsto. Iz “Mlijekoprodukta” su preporučili da se smanje investicije u proizvodnju mlijeka i da se ne povećavaju količine.

Nezavisne novine