Home > Društvo > MLJEKARI NA RUBU PROPASTI Vlast im dužna milione, a za marketing ne štede

MLJEKARI NA RUBU PROPASTI Vlast im dužna milione, a za marketing ne štede

blink.ba

Po svemu sudeći, nadležni su kao rješenje problema u poljoprivredi, posebno u mljekarstvu, vidjeli u marketingu, samo, kažu poljoprivrednici, ne znamo šta će promovisati kada je, bar proizvođača mlijeka svakim danom sve manje.

Dok mljekari u Republici Srpskoj čekaju da im resorno ministarstvo isplati dugovanja za podsticaje u vrijednosti od oko 15 miliona maraka, a Agencija za agrarna plaćanja RS, preko koje se ove obaveze isplaćuju, bukvalno se razbacuje novcem.

Mljekari u Srpskoj na rubu propasti.

-Spuštene su nam cijene mlijeka, otkup je slab, imamo najavu da će biti prekid otkupa mlijeka zbog velikog uovza, a kad su u pitanju premije za mlijeko dobili smo januarsku, znači kasne nam tri mjeseca  – kaže Jovica Dragojlović, mljekar iz Amajlija kod Bijeljine.

Mljekarima su neophodne, kažu, premije i podsticaji čije isplate kasne, a problemi se gomilaju. Predsjendik Udruženja mljekara Milorad Arsenić kaže da su, tek nakon njihove najnovije uzbune, nadležni izmirili dugovanja za premije iz prošle godine. I tako je, kaže, svaki put. Moraju se pobuniti da iznude ono što im pripada.

-Mi smo dobili neka 2 feninga u januarskom protestu koji smo iskazali kroz vožnju traktora, tražili smo 35, ali smo se nešto kompromisno dogovorili u to vrijeme – navodi Arsenić.

Za to vrijeme Vlada Srpske diže kredite za navodno unapređenje poljoprivrede, dok se samo mljekarima duguje oko 15 miliona.

-Mi od toga ne vidimo baš mnogo, nemamo nadu da će izaći sa prijedlogom šta ćemo dobiti od toga što dižu te kredite – kaže Jovica Dragojlović, mljekar iz Amajlija, a Arsenić dodaje:

-Mi smo manje više prepušteni sami sebi, ako se ovako nastavi, mljekara gdje ja predajem mlijeko Mlijekoprodukt će upasti u problem i biće obustave otkupa mlijeka.

Mljekari, strpite se. Raspisan je tender. Vrijedan 700 hiljada maraka. Međutim, nije za poljoprivrednike. Nego za marketing  i promociju.

Naime, vršilac dužnosti direktora Agencije za agrarna plaćanja Aleksandar Trninić, kadar Ujedinjene Srpske javnim pozivom traži  televizijsku kuću koja će ih pratiti i reklamirati, a uslov je da ima digitalno emitovanje na području Banjaluke.

Po svemu sudeći, nadležni su kao rješenje problema u poljoprivredi, posebno u mljekarstvu, vidjeli u marketingu, samo, kažu poljoprivrednici, ne znamo šta će promovisati kada je, bar proizvođača mlijeka svakim danom sve manje.

BN