Morska voda i vazduh regulišu pritisak i olakšavaju disanje
Foto: pexels

Morska voda i vazduh regulišu pritisak i olakšavaju disanje

Morska voda i vazduh su lijek i najbolja preventiva mnogih bolesti.

Ukoliko patite od nesanice na moru ćete bolje spavati, jer je morski vazduh bogat negativnim jonima vodonika. Boravak na moru posebno se preporučuje plućnim bolesnicima, djeci koja pate od respiratornih problema. I kratak odmor je odličan eliksir za psihičko i fizičko zdravlje. Stručnjaci savjetuju ukoliko smo u mogućnosti da izdvojimo za boravak, na moru, banji ili planini 21 dan kako bi smo iskoristili sve zdravstvene predanosti.

Spoj morskog i plalinskog vazduha
Ljekari ističu da morska voda i vazduh nisu samo prevencija. Potvrđene su ljekovite prednosti morske klime. Što duži boravak na moru savjetuje se posebno astmatičarima, bolesnicima sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća, osobama koje pate od alergija. Morska so ima svojstva antiseptika i antihistamina, vazduh je zasićen negativnim jonima koji olakšavaju disanje.

– More pogoduje lječenju respiratornih organa, posebno su dobri centri gdje se spajaju planinski i morski vazduh i gdje je velika koncentracija joda. Talasoterapija je najbolja terapija koja postoji. Na moru nas ništa ne boli, nema povišenog krvnog pritiska. More preporučujem svima, osim osobama koje su alergične na sunce ali i one mogu da budu u hladu. Sam osjećaj da smo rasterećeni, bez gledanja na sat, blagotvorno djeluje na psihu, pa nam je odmah i bolje – kaže  specijalista opšte medicine dr Dragan Miljković.

Morska voda sadrži natrijum, magnezijum, kalcijum, kalijum, silicijum. Kada se kupamo u moru morska voda prodire u kožu i na taj način je moguće djelovanje svih ovih minerala u tragovima. Stručnjaci smatraju da morska voda i vazduh jačaju imunitet, pomažu kod reumetskih i kardiovaskularnih tegoba, snaže psihičko zdravlje.

– Odmor nam je potreban i to ne jednom godišnje, već dva puta godišnje, ili jednom u tri mjeseca, kratak odmor od 7 dana posebno kada je organizam stariji od 50 godina. Planina, banja, spa centar, voda, vazduh, prostor, širina, kiseonik, zelenilo djeluju opuštajuće i blagotvorno na organizam – kaže dr Miljković.

Morska voda i sinusi
Doktor Miljković ističe da je morska voda posebno dobra za sinuse, kaže da čista morska voda, „može i malo da se proguta i da očisti sinuse“.

– Ova voda sadrži dosta kvalitetne morske soli, što je dobro i za čišćenje grla i ždrijela. Morska voda i vazduh su posebno dobri za djecu, preporučujem da se djeca vode na more, ali da ih ne tjeramo u vodu u 10 sati kada je more još hladno. Dijete treba pustiti da samo uđe u vodu kada hoće, a more je najtoplije poslijepodne – dodaje dr Miljković.

Morska voda i vazduh savjetuju se i anemičnim osobama. Smatra se da morska voda jača vrijednosti hemoglobina. More je lijek i za osobe koje pate od nekih poremećaja endokrinog sistema. Morski talasi i slana voda su i odlična masaža. More može da nas raspoloži zbog sunčeve svjetlosti i plavetnila, a i brom kojeg ima u morskoj vode ima umirujuće djelovanje na nervni sistem.

O čemu moramo voditi računa na moru
Kada se ulazi u vodu potrebno je da se polako raskomotimo i omogućimo tijelu da se adaptira, nekih pola sata prije ulaska u vodu, objašnjava dr Miljković.

– Ne smije se naglo skakati u vodu, jer je u takvim situacijama moguć i infarkt. Potrebo je dopustiti organizmu da se adaptira, prvo potopiti noge, pa ući do pojasa, pokvasiti pojas, pa polako krenuti ka dubini. Pri temperaturi vazduha od 34 stepena Celzijusa, nema skakanja u vodu čija je temperatura oko 20 i neki stepen, jer velika temperaturna razlika dovodi do zdravstvenih problema – upozorava dr Dragan Miljković.

Koliko nam je odmora potrebno?
Stručnjaci preporučuju starijim hroničnim bolesnicima i banje. Dr Miljković kaže da je potreban 21 dan kako bi se organizam adaptirao i imao pune koristi od boravka u banji.

– Ukoliko smo u mogućnost bilo bi dobro i duže od 21 dana. U banje se ide na tri do pet dana samo da se predahne, ali da bi banja ojačala zdravlje potrebno je boraviti u njoj 21 dan, da se umiri organizam i da počne na pravi način da funkcioniše i štitna žljezda – precizira dr Miljković.

Osobama sa oslabljenom funkcijom štitne žljezde savjetuje se i boravak na moru. Apsorpcija joda iz morskog vazduha može dobro djelovati na štitnu žljezdu. Dovoljno je samo udisati morski vazduh.

Visoke koncetracije joda
Ljekari ipak upozoravaju da boravak na jakim ljetnjim vrućinama može pogoršati simptoma astme, zato je korisno za ove pacijente da tokom velikih vrućina izbjegavaju boravak na otvorenom prostoru. Doktor nas podsjeća i da izbjegavamo direktno izlaganje sunčevoj svjetlosti od 11 do 16 sati.

Eklinika

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)