Home > Svijet > “Novac ide u humanitarne svrhe” Mađar odbio isplatu otpremnina Orbanu i ministrima

“Novac ide u humanitarne svrhe” Mađar odbio isplatu otpremnina Orbanu i ministrima

Spor se nastavlja u trenutku političkih promjena u Mađarskoj i promjene vanjskopolitičkog kursa nove vlade.

Novi mađarski premijer Petar Mađar odbio je potpisati dokumentaciju za isplatu zakonski predviđenih otpremnina ministrima bivše vlade Viktora Orbana, što je izazvalo politički spor u zemlji.

Mađar je saopštio da će ukupni fond otpremnina, koji iznosi gotovo milijardu forinti (oko 2,6 miliona evra), biti preusmjeren u humanitarne svrhe, a ne isplaćen bivšim zvaničnicima.

– Orban bi uzeo otpremninu za pljačkanje naše zemlje. Prema svojoj imovinskoj kartici, Viktor Orban, koji na papiru ne posjeduje gotovo ništa, imao bi pravo na otpremninu od 38 miliona forinti (105 hiljada eura) prema zakonu koji je sam uveo – za pljačkanje naše zemlje. Neće je dobiti – rekao je.

Odricanje ili donacija

Novi premijer je ujedno zatražio od državnih sekretara da objave hoće li se odreći isplate ili je donirati u humanitarne svrhe.

Bivši premijer Viktor Orban i njegovi saradnici su se takođe oglasili o odluci.

– Pozivam ministre koji su uništili našu zemlju i uveli je u dugove da ni ne pomišljaju na uzimanje tog novca. S obzirom na stanje u kakvom su ostavili zemlju, najmanje što mogu učiniti je ne uzeti desetine miliona forinti otpremnine –  dodao je Mađar.

Čelnik Fideszovog kluba zastupnika Gergej Gujaš objavio je da će novac biti doniran dječijem domu u Zakarpatskoj oblasti Ukrajine.

“Oko otpremnina bjesne sitne duše” i “bivši članovi vlade odlučili donirati otpremnine na koje imaju zakonsko pravo dječjem domu.”

Potom je i bivši premijer Orban objavio da svoju otpremninu donira istoj ustanovi.

Odbacivši optužbe o ‘pljačkanju’ zemlje, Orban je ustvrdio da je njegova vlada Mađarsku uzdigla.

Spor se nastavlja u trenutku političkih promjena u Mađarskoj i promjene vanjskopolitičkog kursa nove vlade.