Home > Banjaluka > PREZENTOVANO UREĐENJE CENTRA GRADA Stanivuković: Jezgro grada zaslužuje da bude najljepša razglednica

PREZENTOVANO UREĐENJE CENTRA GRADA Stanivuković: Jezgro grada zaslužuje da bude najljepša razglednica

Danas imamo situaciju da Trg Krajine i Gospodska ulica, kao centralni dio Banjaluke, ne koriste svoj puni kapacitet-kazao je on.

Gradonačelnik Draško Stanivuković prisustvovao je danas prezentaciji uređenja centralnog gradskog jezgra, odnosno projekata koji su predstavljeni odbornicima.

-U nekom prethodnom periodu radili smo čuveni parkić od Palate predsjednika pa sve do Kuće Milanovića, popločanje tog dijela i sve ono što je Banjaluci dalo ambijent koji joj je prijeko potreban. Danas imamo situaciju da Trg Krajine i Gospodska ulica, kao centralni dio Banjaluke, ne koriste svoj puni kapacitet. Sa druge strane, kada pričamo o turističkoj ponudi Banjaluke, na svim razglednicama nalazi se centar grada, jer veliki broj turista dolazi upravo tu. Stvorila se polemika o tome kako da uredimo centar grada, da vidimo koliko će to koštati i kako će sve to izgledati – rekao je on.

Naglasio je kako je na inicijativu Skupštine Grada, odbornika, ali i šire javnosti, urađeno idejno idejno rješenje i projektnu dokumentaciju za određene dijelove grada, poput Parka „Petar Kočić“, dijela oko trga Ivana Franje Jukića u istoimenoj ulici, te dijela grada od Kuće Milanovića pa do Narodnog pozorišta Republike Srpske.

-Danas govorimo o potpunom uređenju Parka „Petar Kočić“ i to je jedno od pitanja koje ćemo definisati i obrazložiti odbornicima. Predstavićemo im budući izgled parka. Dodatno, kada odete ispred Kuće Milanovića, koja je uređena, vidite asfalt koji je popucao, nemate granit niti popločanje kakvo bi trebalo da bude, a kada dođete do ulaza u Narodno pozorište Republike Srpske, shvatite da ni taj dio nije adekvatno uređen i da je potrebna sanacija. Mi smo uradili sve projekte, sa motivima koji su dio naše kulture i tradicije, našeg naroda i Banjaluke. Uradili smo i trg ispred Narodnog pozorišta i Kuće Milanovića, kod Centralnog spomen-obilježja, kao i prostor kod Muzeja savremene umjetnosti, što je takođe veoma bitna tačka. Sve te dijelove treba urediti, zbog čega smo radili idejno rješenje i projekat – istakao je on.

Rekao je da je izuzetno bitno da sve to bude prezentovano, kako bi dobili podršku odbornika i javnosti.

-Vjerujem da ćemo nakon ove prezentacije sve zajedno predstaviti i široj javnosti. Važno je reći da smo se usaglasili kada je riječ o Parku „Petar Kočić“, da imamo fontanu koja ne funkcioniše, mobilijar koji je dotrajao, kao i staklenac koji ima problema sa ventilacijom i hlađenjem. Otvoreni smo da odgovorimo na sva pitanja odbornika, stručne i šire javnosti i da vidimo koji su naredni koraci i kako ćemo sve realizovati – poručio je gradonačelnik.

Graski menadžer Mirna Savić – Banjac istakla je kako se, paralelno sa uređenjem centra grada radi i na uređenju naših prigradskih mjesnih zajednica, te da jedno ne isključuje drugo.

-Kao neko ko je gradski menadžer, važno je reći da je bitno da se odluke donose na ovakav način. Riječ je o velikim kapitalnim projektima, ali pitanje koje često zanima građane Banjaluke jeste zašto ulažemo u centar grada. Ja mogu samo da kažem da jedno ne isključuje drugo. Znate da je Banjaluka veliko gradilište, mnogo se radi u svim predjelima grada. Izabrali smo izvođača za Kuljane, u toku su javne nabavke za Motike i Priječane, počinjemo sa sanacijom Ulice Vladislava Skarića, radimo mnoge vodovode i slične projekte. Banjaluka razmišlja o potrebama svih građana. Radimo sve paralelno. Isto tako smo predstavljali i vodovod Tunjice, kroz prezentaciju, i tražili smo podršku – istakla je ona, koja je poručila da su mnogi od ovih projekata bitni i za građane, ali i za turiste koji dolaze u ovaj grad.

Šef kluba odbornika SNSD-a Dragan Lukač pozdravio je prezentovanje projekata na ovakav način.

-Drago mi je što imamo mogućnost da na ovaj način prezentujemo ove projekte, te je bitno da naši građani imaju uvid u to šta Gradska uprava i Skupština Grada rade i kakve odluke donose. Nadam se da će projekti koji su bitni za grad, njegov izgled i budućnost biti prezentovani i građanima. Imamo mnogo stručnih ljudi u gradu koji nisu u Gradskoj upravi i Skupštini, a koji mogu dati svoja stručna mišljenja. Pokazali smo da zajedno možemo da realizujemo projekte koji su bitni za naš grad, kao što su, na primjer, Tunjice 1 i 2 – istakao je Lukač