Škrebić o platama: Nismo protiv rasta primanja ali smo protiv načina na koji se to radi
To je neodrživo za bilo koju kompaniju, rekao je Škrebić.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS rekao je da je da je minimalna plata rasla 28,57 posto te da smo bili jedinstveni po tome što je minimalna plata bila 70 posto prosječne.
– Naš zahtjev je bio da se minimalna plata odredi do oktobra kako bi mogli planirati ali to se nije desilo – rekao je Škrebić na sjednici Skupštine Unije poslodavaca.
On je rekao da Unija nije protiv toga da plate moraju da rastu, ali se ne slažu sa načinom na koji se to radi.
– Uradili smo analizu koeficijenata koje je predložio Sindikat. Kada bi se to primijenilo rast bruto plata bi bio 30 do 55 posto. To je neodrživo za bilo koju kompaniju – rekao je Škrebić.
Govoreći o argumentu Sindikata da je dobit porasla na 3,6 milijardi, Škrebić je rekao da je sporna struktura te dobiti, naglašavajući da one firme koje zapošljavaju najviše radnika imaju dobit od oko sedam posto u odnosu na prihod.
Kada je riječ o Zakonu o podsticajima koji je juče usvojen u Narodnoj Skupštini Republike Srpske, Škrebić je rekao da poslovna zajednica ne zna šta je čeka.
Na osnovu kojih ekonomskih parametara Vlada Republike Srpske planira da poveća minimalnu platu nije poznato.
Iz analize Privredne komore Republike Srpske vidljivo je da su gotovo svi ekonomski parametri u padu.
Recimo, u prvih devet mjeseci ove godine u odnosu na prethodnu godinu industrijska proizovdnja smanjena je za 6,7 posto, dok je broj zaposlenih u industriji smanjen za 4,7 posto.
Kada je riječ o robnoj razmjeni, prema podacima Privredne komore Republike Srpske u prvih devet mjeseci robna razmjena iznosila je 9,13 milijardi KM. Izvoz je ostvaren u vrijednosti od 3,7 miliojardi KM što je u odnosu na prvih devet mjeseci 2023. godine manje za 218,3 miliona KM.
Istovremeno uvoz je iznosio 5,44 milijardi KM i povećan je za 206.65 miliona KM.
– Spoljnotrgovinski deficit iznosi 1,74 milijarde KM. U poređenju sa prethodnom godinom došlo je do povećana deficita za 424,95 miliona KM, odnosno deficit je veći za 32,3 posto. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68 posto dok je u istom periodu 2023. godine iznosila 74,9 posto – navodi se u analizi Privredne komore Republike Srpske.
Nezavisne