Važno za penzionere
Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Pokreta Sigurna Srpska Draško Stanivuković saopštio je da je danas podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o zdravstvenom osiguranju pred Ustavnim sudom Republike Srpske, navodeći da je riječ o, kako tvrdi, diskriminatorskom zakonu kojim se oko 10.000 penzionera stavlja u neravnopravan položaj.
Riječ je o penzionerima koji su veći dio radnog vijeka proveli u inostranstvu, a koji prema novom zakonu moraju izdvajati više od 10% za zdravstveno osiguranje ukoliko žele liječenje u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske.
Stanivuković je poručio da zakon nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske.
– Ne dolazimo ovdje kada nismo sigurni da smo u pravu. Ovaj zakon je diskriminatorski jer jedne građane stavlja u jedan, a druge u potpuno drugačiji položaj. Imate oko 10.000 penzionera koji moraju plaćati preko 10% za zdravstveno osiguranje, dok ostali penzioneri izdvajaju 1%. Kako je moguće da ista kategorija građana bude tretirana različito – rekao je on.
On je dodao da se radi o ljudima koji su bili prisiljeni da napuste Republiku Srpsku zbog rata, siromaštva i teških životnih okolnosti, te da im se sada, kako tvrdi, šalje poruka da nisu dobrodošli.
– Ti ljudi su otišli kada su bili mojih godina, radili po Njemačkoj i drugim zemljama, a sada kada žele da se vrate i provedu starost ovdje, država im kaže da moraju plaćati dodatne namete – poručio je Stanivuković.
Posebno je kritikovao odnos prema privredi i, kako je naveo, „privilegovanim strukturama“.
-Dok se penzionerima nameću nameti, postoje firme i pojedinci koji ostvaruju ogromne profite i imaju posebne privilegije. To je pogrešan sistem vrijednosti koji mora da se mijenja – dodao je on, komentarišući i slučajeve poput „Alumina“ i poslovanja povezanog sa Pavlovićem.
Narodni poslanik Bojan Kresojević naglasio je da se mora poštovati Ustav i da penzioneri ne smiju biti diskriminisani.
– Mi tražimo da penzioneri ne budu diskriminisani suprotno Ustavu. Mi tražimo da penzioneri ne plaćaju 10,2% doprinosa za zdravstveno osiguranje i da se ne krpe budžetske rupe preko leđa penzionera -rekao je Kresojević.
On je posebno ukazao i na položaj roditelja njegovatelja, ističući da je postojeće zakonsko rješenje neprihvatljivo.
– Roditelji njegovatelji moraju biti najzaštićenija kategorija u društvu. Ne može se uvoditi starosna granica od 65 godina i time ukidati njihova prava, jer briga o djetetu sa poteškoćama ne prestaje sa godinama – poručio je on.
Prisutnima se obratila i Brankica Radinković, predstavnica penzionera Pokreta Sigurna Srpska, koja je poručila da penzioneri nisu socijalna kategorija i da zaslužuju veće poštovanje.
– Dobar dan želim svima i da kažem iskreno, penzioneri nisu socijalna kategorija, a u ovom trenutku naše društvo i naše rukovodstvo se tako odnosi prema penzionerima- istakla je ona.
Ona je naglasila da penzioneri traže poštovanje i vraćanje dijela onoga što su tokom života zaradili.
– Svoju mladost, energiju i zdravlje uložili smo u ono što danas imamo. Kakvu sliku šaljemo mladima ako im kažemo da će živjeti kao njihovi roditelji i bake i djedovi – navela je Radinković.
Na kraju je poručila da je „vrijeme za buđenje“ i da penzioneri više neće ćutati.
– Kap je prelila čašu, ali to više nije kap, to je potok. Vrijeme je da se probudimo jer ako nastavimo da ćutimo – nećemo imati ništa – zaključila je ona.










