Kubanski energetski sistem u kritičnom stanju.
Ministar energije Kube Vicente de la O Levi je u intervjuu za državne medije izjavio da je Kuba u potpunosti ostala bez dizela i mazuta.
Ipak, uvjerava da su dostupne ogromne količine benzina. Potvrdio je da je kubanski energetski sistem u kritičnom stanju, a kao razlog za to je istakao blokadu uvoza nafte, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama.
U Havani su juče bili sporadični protesti zbog restrikcija u distribuciji električne energije. Amerika je ranije ove sedmice ponovo Kubi ponudila humanitarnu pomoć vrijednu 100 miliona dolara (167 miliona KM), u zamjenu za značajnu reformu socijalističkog sistema.
-Kada su u pitanju ukupne količine svih vrsta naftnih derivata, mazuta i dizela apsolutno nemamo. Jedino što imamo je plin iz naših bušotina, gdje je proizvodnja povećana – uvjerava de la O Levi.
Istakao je da dnevne restrikcije u distribuciji električne energije u Havani traju od 20 do 22 sata. Situaciju u Kubi je ocijenio kao izuzetno napetom.
-Bolnice ne mogu normalno funkcionirati dok smo bili primorani zatvoriti škole i državne institucije. Turizam, koji je privredni motor Kube, takođe je pogođen – ukazao je resorni ministar.
Kuba se u snabdijevanju naftom dominantno oslanja na Venecuelu i Meksiko. Ove dvije države su gotovo u potpunosti obustavile izvoz nafte u Kubu, nakon što je američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio ovim zemljama uvođenjem carina zbog izvoza nafte u Kubu.
Američki državni sekretar Marco Rubio je prošle sedmice izjavio da je Havana odbila američku ponudu za pomoć vrijednu 100 miliona dolara. S druge strane, Havana negira tu tvrdnju.










