Home > Banjaluka > U duhu tradicije i običaja: Održana još jedna kočijada na „Duhovski utorak“ (FOTO)

U duhu tradicije i običaja: Održana još jedna kočijada na „Duhovski utorak“ (FOTO)

Povratak korijenima.

Poštujući tradiciju i običaje, u sklopu obilježavanja praznika Duhovi, održan je defile kočija sa konjanicima koji su prodefilovali gradskim ulicama.

Vliki broj sugrađana je i ove godine dočekao je defile kočija i konjanika, koji se kretao se od tvrđave Kastel prema Hramu Hrista Spasitelja.

Učesnike defilea je dočekala gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je poručila da je Banjaluka tokom dana uz molitvu, defile kočija i fijakera obilježila Duhovski utorak, baš onako kako se to nekada ranije obilježavalo u našem gradu.


-Duhovski utorak već pet godina obilježavamo na ovaj način, dajemo sve od sebe da čuvamo našu kulturu, tradiciju i naše običaje. Mnogi događaji koji su bili ugašeni u našem gradu, mi ponovo vraćamo – zajedno sa Vasrkšnjim i Božićnim koncertom, sada i sada sa ovom manifestacijom koju organizujemo. To je sve način da se vratimo našoj tradiciji i našim običajima – poručila je Savić – Banjac, koja je istakla kako svi naši sugrađani i turisti zaista imaju mnogo razloga da posjete Banjaluku u ovom periodu.

Upravo s ciljem očuvanja stare tradicije Grad Banjluka i gradska „Tržnica“ priredili su ove godine bogat program u kojem su mogli uživati svi sugrađani i posjetioci.

U toku današnjeg dana, osim slavskog obreda, prigodnog programa i slavskog ručka, na Novoj pijaci je organizovana i smotra kočija, kao i izbor pobjednika u sljedećim kategorijama: najljepši fijaker, najljepši komplet i najljepša tradicionalna konjska zaprega.