Home > Politika > “VLAST UDARA NA BOLESNIKE” Opozicija žestoko udarila na SNSD zbog zdravstva i penzionera

“VLAST UDARA NA BOLESNIKE” Opozicija žestoko udarila na SNSD zbog zdravstva i penzionera

blink.ba

Nije im stalo do njih.

Brod tone, izvori presušuju, SNSD ne preza odakle uzima pare samo da ostane na vlasti. Na red su došli penzioneri i bolesni, poručili su narodni poslanici u emisiji „Izazovi“.

Sraman Zakon o zdravstvenom osiguranju, kao i način predlaganja i povlačenja pokazuje da je SNSD izgubio kompas.

Opravdana je sumnja da je Dodik naredio povlačenje samo do oktobra, jasan je SDS-ov poslanik Tomica Stojanović.

On navodi da je cjelokupni zdravstveni sistem u Srpskoj u jednom bermudskom trouglu koji čine FZO, Ministarstvo i menadžmenti zdravstvenih ustanova. Sve u korist budžeta Fonda.

-Njima uopšte nije stalo do zdravstvenih radnika i pacijenata. Ti ljudi vode računa samo o tome da u budžetu FZO ima dovoljno sredstava da bi oni radili ono što su planirali. Svaka izborna godina je bajna, teče med i mlijeko samo da građani ne vide kakvu propast pravi SNSD – naveo je poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić.

– Nevjerovatno je da je vlast udarila na bolesnike. Dobro je da Dodik sa mreže X može da smjenjuje, kadrira, stavlja ili skida zakone sa dnevnog reda Narodne skupštine, pa o ovome nećemo morati ni da raspravljamo jer je ovaj prijedlog morbidan. Nema para, curi na sve strane, kaže poslanik Narodnog fronta Željko Dubravac i dodaje:

– Bez srama, bez dogovora ili rasprave Vlada je uzela 10 odsto od penzionera iz inostranstva iako ih je svojim postupcima otjerala iz zemlje trbuhom za kruhom.

-Mnogi ljudi su čak bili spremni da se tome pristupi na jedan kvalifikovan način, da se odredi skala na način da im se bar prizna ono što su radili ovdje, a ne da im se u potpunosti poništi i to što su borci Vojske Republike Srpske i RVI i što su prije odlaska imali i do 20 godina radnog staža.

Bivši ministar zdravstva Srpske Slobodan Stanić navodi da politika zdravstvo shvata kao stranački plijen i da je tu početak sloma zdravstvenog sistema.

-Ko dođe na mjesto ministra mora se u toku trajanja mandata staviti izvan političkog angažmana, odnosno on mora biti ministar svih građana, a ne samo da provodi politike svoje partije.

Poslanici Stojanović i Vučinić podvlači da su sramne plate zdravstvenih radnika.

-Neka se plata ljekara poveća na 4-5.000 KM što je realno, ali ne mogu da stignu jer moraju da daju 240 miliona Komsaru, 100 miliona za Vijadukt, za kumovu zgradu 100 miliona, Rafinerija u Brodu je u minusu milijardu KM – jasan je Stojanović.

-Ne znam koliko je primjera da su ljekari napustili Bolnicu Kasindo u Istočnom Sarajevu i prešli u federalno Sarajevo u privatne klinike za bar tri putaveće pare. Republika Srpska ne može da se izbori sa kadrovima ni u najvećim centrima, a ne u manjim sredinama – rekao je Vučinić.

Vlada Srpske nedavno nije obilježila 100 dana rada, nego 20 godina nerada za bolji život građana, čiji je jedini rezultat kataklizma u koju su doveli Republika, saglasni su poslanici.

BN