
Vukomanović: Milioni u rukama ministra, a privreda na koljenima
Ovo nije zakon za budućnost privrede Srpske, već za interese pojedinaca - kaže ona.
Privreda Republike Srpske je na koljenima, a Vlada Republike Srpske donosi zakone koji će dodatno da ugroze rad privrede stavljajući sva ovlaštenja za dodjelu podsticaja u ruke jednog čovjeka.
Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, nakon što je kritikovala Prijedlog zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske, navodeći da predloženi zakon predstavlja ozbiljan korak unazad za privredu Srpske.
Vukomanović je u svom izlaganju naglasila nekoliko ključnih problema koji, prema njenom mišljenju, ugrožavaju poslovnu zajednicu, pravnu sigurnost i javni interes.
– Dužnost mi je da kažem da sam protiv donošenja ovakvog zakona jer je to korak unazad za privredu Republike Srpske. Nedavno smo dobili podatak da među 20 najboljih preduzeća u Bosni i Hercegovini nema nijednog privatnog preduzeća iz Republike Srpske. Stručnjaci već upozoravaju da je privreda Srpske na koljenima i da joj je potrebna pomoć, a ne ovakva takozvana fleksibilnost u zakonima, kojom se dodatno urušavaju i oni dobri zakoni koje smo imali – rekla je Vukomanović.
Vukomanović je izrazila sumnju u motive za hitno donošenje zakona, bez konsultacija sa privrednim subjektima i javnosti.
– Zašto je ovaj zakon hitan? Ovo je zakon koji zahtijeva ozbiljnu stručnu raspravu. Umjesto toga, vi ga usvajate preko noći, bez konsultacija sa onima kojih se najviše tiče. Čini se da vam se žuri da zakon usvojite što prije kako bi se omogućilo što više prostora za zloupotrebe i da podsticaje ne bi dobio neko ko ispunjava sve uslove a “nije vaš”. Žuri vam da novac koji je išao privrednicima upumpate u preduzeća kojima je vlasnik i Vlada, žuri vam se što prije preuzmete kontrolu – kazala je Vukomanović.
Posebno je kritikovala nedostatak jasno definisanih kriterijuma za dodjelu podsticaja, što otvara prostor za zloupotrebe, te odsustvo kaznenih odredbi u zakonu.
– Ono što je nama zasmetalo jeste izraz ‘fleksibilnost u odlučivanju ko će dobiti podsticaje’. Ta riječ je ključna i zapravo otkriva razlog za donošenje ovog zakona – omogućavanje Vladi i ministarstvu da bez jasno definisanih kriterijuma unaprijed odluče ko će dobiti sredstva. Takođe, Zakon ne sadrži pravila o tome šta će se desiti ako neko prekrši zakon. Kaznene mjere su bile ključno osiguranje odgovornosti za one koji dobiju sredstva. Ako neko dobije i 10 KM iz budžeta Srpske, mora biti odgovoran da opravda kako je taj novac potrošen, a da ne govorimo o milionima bez obaveze transparentnosti – ističe Vukomanović.
Ona je upozorila i na prepuštanje ključnih odluka uredbama, što smatra neprihvatljivim, te podsjetila na ranije primjere zloupotreba u primjeni zakona.
– Jedan od kolega iz vlasti je rekao da “želi vjerovati da neće biti malverzacija”. I ja želim da vjerujem, ali, poučeni ranijim iskustvima, znamo da se čak i u najpreciznijim zakonima traže rupe za zloupotrebe. A šta reći o zakonu koji je od početka pravljen da pogoduje određenim ljudima? – rekla je Vukomanović.
Na kraju svog izlaganja, Vukomanović je postavila nekoliko ključnih pitanja ministru privrede i preduzetništa Vojinu Mitroviću.
– Kako će se spriječiti manipulacije s obzirom na ukidanje kriterijuma za dodjelu podsticaja? Kako će se obezbijediti odgovornost korisnika podsticaja bez kaznenih odredbi? Zašto nisu sprovedene adekvatne konsultacije s privrednim subjektima? Šta konkretno znači termin „investicija od posebnog značaja“, čijeg posebog značaja, da li ministra, ministarstva, naroda, privrednika? Kako opravdati podsticaje ako ih najviše kritikuju oni kojima bi trebalo da pomognu? – pitala je ona.