Da li će BiH napokon reagovati na enorman skok cijene peleta?
Foto: rtvslon.ba

Da li će BiH napokon reagovati na enorman skok cijene peleta?

Cijena peleta dosegnula je cijenu od čak 320 evra što je skoro duplo veće cijena u odnosu na onu prije inflacije

Cijena peleta, kao jednog od najzastupjenijih energenata za grijanje, dosegnula je cijenu od čak 320 evra što je skoro duplo veće cijena u odnosu na onu prije inflacije!

Proizvođači i distributeri cijenu pravdaju rastom cijena električne energije kao i poskupljenjem sirovina, kao i rastom cijene nafte i plina uslijed rusko-ukrajinskog sukoba.

Iz Ministarstva trgovine i turizma za BLink kažu da Vlada kontinuirano prati stanje na tržištu Republike Srpske i u skladu sa zakonskim mogućnostima i nadležnostima predlaže i donosi mjere u cilju zaštite životnog standarda stanovništva Republike Srpske i snabdjevenosti tržišta.

– Kada je riječ o drvnim sortimentima, a time i peletu koji je predmet Vašeg upita, u proteklim danima Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske i Ministarstvo poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede obavilo je niz razgovora i konsultacija, kako sa proizvođačima i distributerima ovog proizvoda, tako i sa kolegama iz Federacije BiH – stoji u odgovoru Nikoline Trninić, portparola Ministarstva trgovine i turizma u Vladi Srpske.

Navodi se i da se u narednim danima očekuje da budu definisani konkretniji koraci i akti, a da će po njihovom usvajanju javnost biti informisana o istom.

U Federaciji BiH su već biti ekspeditivniji i Vlada FBiH je već, na prijedlog federalnog Ministarstva trgovine, prihvatila inicijativu za donošenje odluke o privremenoj zabrani izvoza iz BiH ogrevnog drveta i peleta do kraja godine.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić potvrdio je da se intenzivno razgovara i razmatra zabrana izvoza peleta i ogreva.

Mjere poput ovih već su prisutne u regiji. Vlada Srbije usvojila je odluku o privremenoj zabrani izvoza drvnih sortimenata od bitne važnosti za Republiku Srbiju.

– Zbog povećanog izvoza u prethodnim godinama i povećane tražnje za ovom vrstom ogreva na svjetskom tržištu, nestašica ovih sortimenata najviše se odrazila na proizvođače peleta i ogrevnog drveta – odlučeno je prije nekoliko dana na sjednici Vlade, a privremena zabrana izvoza je ograničena na 60 dana.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih poslova BiH najavilo je juče donošenje odluka o zabrani izvoza oblovine, ali i drva za ogrev, kao i peleta kako bi  se zaustavila njihova velika poskupljenja posljednjih mjeseci. Posebno se ističe pelet čija je cijena uduplana u posljednjih godinu dana.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih poslova države BiH Staša Košarac izjavio je u da će nakon konsultacija sa vlastimana nivou entiteta zatražiti od Savjeta ministara zabranu izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta, sa ciljem zaustavljanja daljeg nekontrolisanog skakanja cijena.

– Smatram da je potrebno usvojiti predloženu odluku o zabrani izvoza oblovine te s nadležnim entitetskim ministarstvima usuglasiti model u vezi sa zabranom izvoza ogrjevnog drveta i peleta – rekao je Košarac.

BLINK.BA

Da li će i kada reagovati vlasti na nivou BiH ostaje da se vidi. Na društvenim mrežama i forumima građani BiH izražavaju svoje nezadovoljstvo što i pored rasta cijena goriva i plina, sada po duplim cijenama moraju plaćati i ogrev za narednu sezonu.

Mjere koje će se eventualno uvesti, sa druge strane, ne mogu garantovati da pojedini proizvođači peleta neće skladištiti zalihe i čekati istek zabrane izvoza jer je cijena peleta u inostranstvu veća nego u BiH, a potražnja još i veća nego na domaćem tržištu, a pogotovo u Italiji.

Zbog poremećaja u generalnom snadbijevanju tržišta na evropskom kontinentu koji vlada od početka godine, stručnjaci savjetuju građanima da bez obzira na cijene krenu sa nabavkom ogrevnog materijala. Ukoliko se nastavi postojeći trend moguće je da će pored poskupljenja doći i do nestašice energenata.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)