Dan grada kao nikad do sada: Može li sloga potrajati duže od praznika?
Foto: A. Čavić

Dan grada kao nikad do sada: Može li sloga potrajati duže od praznika?

Uvaženi gradonačelniče, Vama i Vašem timu, kao i svim građanima Banjaluke želim srećan Dan grada - rekao je Dodik u svom govoru...

Današnje obilježavanje Dana grada Banjaluka prilika je da se, kao i do sada, na jednom mjestu okupe lokalni, republički, državni, ali i regionalni političari ali i ostali ljudi od uticaja.

Kao jedan od značajnijih datuma u istoriji srpskog, i ne samo srpskog, naroda u BiH, oslobađanje Banjaluke simbol je konačne pobjede nad najvećim zlom koje je zadesilo ove prostore.

Prije 77 godine najveći grad Krajine, a sada Republike Srpske, oslobođen je od fašizma koji je narode sa ovih prostora, a posebno srpski narod, ugnjetavao kroz kvinslišku i genocidnu tvorevinu – Nezavisnu državu Hrvatsku.

Svečana akademija povodom Dana grada u Banskom dvoru

Stoga je posebno zanimljivo vidjeti kako se visoke zvanice, a posebno političari kao legitimno izabrani predstavnici naroda, ophode na ovaj datum, odnosno da li je na današnji dan i datume poput ovog moguće vidjeti slogu među liderima srpskog naroda sa obe strane Drine.

To se naravno odnosi i na bošnjački i hrvatski narod jer su predstavnici sva tri naroda dali svoj doprinos u Narodno-oslobodilačkoj borbi.

Do sada, na većim obilježavanjima, politički predstavnici Srpske na različite načine su se odnosili prema političkim neistomišljenicima, nekad je taj odnos bio srdačan, nekad snosishodljiv, a nekad na ivici skandala.

Ipak, ove godine kao da su tenzije, makar za Dan grada, splasnule, a ceramonija, posebno svečane akademije, odnosno sami razlog obilježavanja je, čini se, napokon u prvom planu.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sjedili su jedan pored drugog na svečanoj akademiji posvećenoj Danu grada održanoj večeras u KC Banski dvor, a odmah do njih bio je i ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin.

Draško Stanivuković, Milorad Dodik i Aleksandar Vulin

Pored Dodika, Svečanoj akademiji povodom Dana grada, prisustvovale su i brojne delegacije iz prijateljskih gradova iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Sjeverne Makedonije i Izraela. U ime predsjednika Srbije, Aleksandara Vučića, prisutan je bio i ministar unutrašnjih poslova Srbije, Aleksandar Vulin.

Organizator, Grad Banjaluka, ističe da ovogodišnjoj proslavi prisustvuje do sada najveći broj delegacija, među kojima su u najvećem gradu Srpske predstavnici gradova i opština iz Republike Srpske – predstavnici Broda, Bileće, Bijeljine, Teslića, Ugljevika i Lopara, ali i prijatelji iz Beograda, Novog Sada, Novog Beograda, Sremske Mitrovice, Kumanova, Kranja, Velenja, Bara, Herceg Novog, kao i predstavnici izraelskog grada Modina.

Milorad Dodik, Draško Stanivuković i Mladen Ilić

– Uvaženi gradonačelniče, Vama i vašem timu, kao i svim građanima Banjaluke želim srećan Dan grada – počeo je svoj govor Dodik u prepunoj svečanoj dvorani KC Banski dvor.

Dodik je u svom govoru istakao da Banjaluka važi za jedan od centara antifašizma na ovim prostorima, danas je glavni grad Republike Srpske i jedan od najbezbjednijih u regionu.

– Banjaluka važi kao jedan od centara antifašističke borbe i borbe za slobodu tokom Drugog svjetskog rata, a ona je svoj puni značaj dobila formiranjem Republike Srpske, jer je Banjaluka njen glavni administrativni centar. Osim toga Banjaluka je grad mladosti, grad sporta i zato je potrebno da prepoznamo potrebe ovog grada i radimo na unapređenju sadržaja kakav zavređuje glavni centar Srpske – istakao je Dodik.

Draško Stanivuković na svečanoj akademiji povodom Dana grada

Tokom obraćanja na svečanoj akademiji, gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je zadovoljstvo velikim brojem prisutnih zvanica na svečanosti kada obilježavamo 77 godina od oslobođenja Banjaluke, rekavši da se čovjek gleda po tome koliko ima priajtelja, te da se ta izreka može primijeniti i na gradove.

– Sudeći po brojnim delegacijama naših prijateljskih gradova koji su danas sa nama, mogu da kažem da naša Banjaluka zaista ima veliki broj prijatelja i da to mnogo govori o njoj. Počastvovan sam vašim dolaskom, hvala što slavite sa nama Dan našeg grada i dan slobode, ali u ovih 77 godina nije stala samo sloboda stali su i prkos i ponos i stalna borba za bolje sutra – poručio je Stanivuković.

Predsjednik Skupštine Grada Mladen Ilić čestitao je svim sugrađanima Dan grada, rekavši da svi zajedno zaista možemo biti srećni zbog onog u šta je Banjaluka izrasla – a to je jedan uređen evropski grad.

– Dužnost svih nas koji obanašamo važne funkcije na čelu Grada je da se pobrinemo da Banja Luka nastavi svoj trend rasta, da nastavimo putem koji će unaprijediti uslove života – istakao je Ilić.

Aleksandar Vulin, Milorad Dodik , Draško Stanivuković i Mladen Ilić

– Čast mi je što sam kao izaslanik predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića danas u Banaluci, u gradu u kojem se Srbija mnogo voli. Možda se nigdje tako iskreno i tako bespogovorno Srbija ne voli kao što se voli u Banjuci i Repzblici Srpskoj. Uvijek smo bili jedan narod i tako će i ostati – poručio je Aleksandar Vulin, kao izaslanik predsjednika Srbije.

I na kraju, ali ne najmanje bitno, ovogodišnja nagrada “Ključ grada”, sa poveljom Počasni građanin, uručena je odborniku u Skupštini grada Banjaluka Marinku Umičeviću, inače i tehničkom direktoru Fabrike obuće “Bema”.

Predsjednik Skupštine grada Banjaluke Mladen Ilić uručio je priznanje Marinku Umičeviću

Predsjednik Skupštine grada Banjaluke Mladen Ilić uručio je priznanje Marinku Umičeviću

Posthumno je odlikovan čuveni lingvista Milorad Telebak, a zlatni grb grada Banjaluka dobili su profesor i književnik Miljko Šindić, Kamerni hori Banjalučanke, Banjalučko studentsko pozorište, odbojkaš Odbojkaškog invalidskog kluba Borac, kao i Stevan Crnobrnja.

Stanivuković je uručio plaketu “Sestre Gajić” Servis centru “Dajte nam šansu – Zvjezdice”

Servis centar Dajte nam šansu – Zvjezdice dobitnik je plakete “Sestre Gajić”.

Plakete grada Banjaluka uručene su Vladimiru Đukanoviću, Draganu Banjacu – posthumno, Radosavu Banjaninu, Vladimiru Brankoviću, Dušku Vejnoviću, Srđanu Radojkoviću, Miroslavu Margetiću, Kulturno-umjetničkom društvu Čajavec i Dušku Tadiću.

Da li će, makar naizgled, potrajati ovo skoro pa idilično i uvažavajuće ponašanje unutar, prvenstveno, političkih prvaka Srpske ostaje da se vidi u danima i mjesecima koji nam predstoje. Realno, teško se tome i nadati budući da nam je godina takva kakva je.

Izborna.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)