GRATIS MORA BITI GRATIS Trgovci mame potrošače, sniženja na svakom ćošku Banjaluke (FOTO)
V. Ševčuk

GRATIS MORA BITI GRATIS Trgovci mame potrošače, sniženja na svakom ćošku Banjaluke (FOTO)

Ukoliko vam neko za jedan kupljenju proizvod drugi nudi besplatno, prema zakonu, proizvod zaista mora biti besplatan. 

Ukoliko ste iskoristili lijepo vrijeme da prošetate Banjalukom vjerovatno ste primjetili da na gotov svakoj prodavnici piše sniženje 20, 30 pa čak i do 70 odsto.

Takođe, pojedine trgovine nude za jedan ili dva kupljena proizvoda drugi ili treći gratis, odnosno beplatno (čuvene akcije 1+1 gratis).

Međutim, trebate imati u vidu da se sniženja najčeće ne odnose na svu robu u trgovini, osim toga dobro pogledate prethodnu cijenu.

Ukoliko vam neko nudi za jedan kupljenju proizvod drugi besplatan, prema zakonu, on zaista mora biti besplatan.

– Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj, obmanjujućom poslovnom praksom trgovca smatra se opisivanje proizvoda riječima gratis, besplatno, bez naknade ili drugim riječima sličnog značenja, ako je potrošač dužan da snosi bilo kakav trošak, osim neizbježnog troška javljanja na oglas i preuzimanja, odnosno dostave proizvoda – ističu iz Inspektorata Republike Srpske.

Takođe i proizvod na akcijskoj prodaji mora biti jasno, vidljivo i čitko označen riječima ‘akcija’ ili ‘akcijska prodaja’, a pored cijene proizvoda na akcijskoj prodaji mora biti istaknuta i cijena ostvarena u redovnoj prodaji.

– Proizvod na rasprodaji ili sniženju treba biti jasno i vidljivo označen cijenom prije i cijenom tokom rasprodaje ili sniženja. Ako je procenat sniženja cijena objavljen u rasponu (npr. od 5-15%), najveći procenat sniženja treba da se odnosi najmanje na jednu petinu vrijednosti svih proizvoda na rasprodaji – objašnjavaju u Republičkom inspektoratu.

Kako navode tržišni inspektori svakodnevno kontrolišu da li trgovci uredno ističu cijene proizvoda, da li cijene koje su istaknute na robi odgovaraju cijenama formiranim i evidentiranim u poslovnim knjigama i da li se po istim vrši prodaja robe. Svaku promjenu cijene inspektor može prekontrolisati pregledom poslovnih knjiga trgovca, gdje se vrlo jednostavno može uočiti da li je trgovac sniženje oglasio u skladu sa zakonom.

– Kada je riječ o akcijama koje se oglašavaju kao 1+1 gratis u protekloj godini nismo evidentirali nepravilnosti. Treba imati u vidu da se obzirom na broj artikala koji se prometuju u jednom marketu, a koji prelazi desetine hiljada, ove kontrole mogu vršiti samo sistemom slučajnog uzorka – Ističu u Inspektoratu Republike Srpske.

Ukoliko kupac primjeti da prodaja nije po zakonu, upis u knjigu reklamacija, odnosno pismeni prigovor upućen trgovcu je prvi korak u ostvarivanju potrošačkih prava, kažu u Udruženju potrošača Reakcija Banjaluka.

Ističu da potrošači iz neznanja rijetko koriste tu mogućnost. Tržišni inspektori takođe kažu da su im prijave građana od velike pomoći.

– U praksi nije čest slučaj da građani prijavljuju inspekciji nepravilnosti u vezi sa sniženjima i rasprodajama, a što bi obzirom na broj trgovačkih objekata u Republici i broj artikala u istima, bilo od značajne pomoći inspektorima, kako bi kontrole bile ciljano usmjerene i samim tim efektnije – kažu u Inspektoratu Srpske.

Dodaju da se povremeno zabilježe nepravilnosti, ali da to nije čest slučaj.

– Povremeno smo imali slučajeva gdje su inspektori kod objave sniženja u rasponu, utvrdili da trgovac nije po najvećem objavljenom procentu sniženja snizio najmanje jednu petinu vrijednosti svih proizvoda na rasprodaji, a kako je propisano zakonom – objašnjavaju inspektori.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)