ISTRAŽUJEMO Vrijeđanje žena u politici u BiH postalo pravilo a ne izuzetak?!

ISTRAŽUJEMO Vrijeđanje žena u politici u BiH postalo pravilo a ne izuzetak?!

- Od "vickastih" seksističkih komentara, preko "svaka joj je za šamara", do sigurne kuće, put nije dalek - kažu stručnjaci.

Svaka joj je za šamara –  rekao je 13.januara ove godine predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarišući izjave odlazeće ministrice inostranih poslova BiH Bisere Turković na temu dodjele ordena ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

– Gospođa Smiljka, u suštini Milan Ljepojević PDP-a koja je pisanijem nekakve knjige i hvalospjeva o Stanivukoviću, kao Ljepojević o Dodiku, pokazala da je u suštini jedna obična luda i budaletina, tvrdi da ne vodim računa o interesima opozicije – napisao je juče na svom blogu narodni poslanik Nebojša Vukanović o Smiljani Babić-Moravac, kao reakciju na njenu izjavu da “Vukanović ne vodi računa o interesu opozicije, već samo o sopstvenim interesima”.

U svega deset dana rečene su, odnosno napisane, i to javno uvrede za dvije žene u politici od strane dva muškarca, dugogodišnja političara.

Žene su na pozicijama moći, a posebno politike, često izložene nizu rodnih stereotipa, ali i kritikama i komentarima koji su često, poput navedena dva sa početka teksta, neumjesni i vulgarni.

Na Opštim izborima u BiH procenat izabranih žena u Zastupnički dom Parlamenta BiH je svega 16,66% (2018 ih je bilo 21,4%), a u Narodnoj skupštini Republike Srpske ta tj procenat iznosi svega 18% izabranih žena. To je posebno apsurdno kada imamo u vidu da je udio žena u stanovništvu Bosne i Hercegovone veći od 50 posto.

I dok smo to od Dodika i, žalosno je reći, navikli, ipak je novost da se u ovakvo javno ophođenje upustio i lider Liste za pravdu i red i narodni poslanik Nebojša Vukanović koji dolazi iz redova opozicije i koji bi, makar formalno, trebao da nosi promjene i u ophođenju u javnom diskursu a pogotovo prema ženama.

Tanja Topić, politička analitičarka, smatra da je u pitanju jedan kulturološki i politički odnos prema ženama u našem društvu.

– Tužno je da svih oviih godina u javnom prostoru gledamo i slušamo uvrede na račun zena, mizogine komentare, vrijeđanje na jedan grub i neprimjeren, često primitivan način. Pri tome iza leđa tih mačo političara gledamo politicke konkubine koje se smiju i tapšu dok šefovi vrijeđaju druge zene, dok u isto vrijeme džender centri mudro šute provodeći riječ onih koji su ih tu birali. Znamo i koji političar prednjači u tome, pa otuda nas moze samo začuditi kad neki opozicionari pokusavaju biti blijeda kopija nenadmašnih originala – kaže za BLink Tanja Topić.

Ona ističe da to možemo tumačiti i kao poraz borbe za društvo u kojem će žene biti slobodoumne i ravnopravne, a ne ponižavane i vrijeđane zbog fizičkog izgleda i mentalnog stanja.

– Može se postaviti pitanje ko je politicčre muskarce ovlastio da vrijednuju i daju sertifikate na taj ružan i prizeman nacin, nadam se ne drustvo – zaključuje Topić u izjavi za naš portal.

Komunikolog Mladen Bubonjić za BLink kaže da je “trend” vrijeđanja političarki “samo “vrh ledenog brijega”, vidljiv zbog javnog djelovanja političara”.

– Međutim, problem je mnogo ozbiljniji i sveobuhvatniji samo od vrijeđanja političarki. Mizoginija je sveprisutna u našem društvu da se nažalost percipira kao opšte mjesto. Od “vickastih” seksističkih komentara, preko “svaka joj je za šamara”, do sigurne kuće, put nije dalek. Patrijarhalna kultura dodatno podstiče najblaže rečeno potcjenjivački odnos prema ženi jasno joj stavljajući do znanja gdje joj je mjesto. Kada se “tu i tamo” etiketira kao budaletina ili čak i gore, sve se podvodi pod uobičajenu patrijarhalnu narativnu matricu, u kojoj se podrazumijeva da je muškarac “za mudraca”, a žena “za madraca” – zaključuje Bubonjić u izjavi za naš portal.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)