MANJAK VASPITAČA Vrtići u Srpskoj nemaju dovoljan broj obrazovnog kadra
Foto: A. Čavić

MANJAK VASPITAČA Vrtići u Srpskoj nemaju dovoljan broj obrazovnog kadra

Na birou samo jedan vaspitač.

Vrtići u Republici Srpskoj, kako privatni, tako i javni, muku muče kako bi pronašli vaspitače, a takva situacija traje već duže vrijeme.

Naime, prema riječima naših sagovornika, mali broj vaspitača se može pronaći i na Zavodu za zapošljavanje RS.

S tim u vezi, provjerili smo kakva je situacija na birou, a njihove riječi potvrđuju i podaci Zavoda, prema kojima trenutno samo jedan pedagog i andragog-vaspitač čeka na zaposlenje, i to u Banjaluci. Ista situacija, prema dostupnim podacima, bila je i prošle godine.

S druge strane, informacije pokazuju da je, prema evidenciji Zavoda, u prošloj godini posao vaspitača bio na listi 10 najtraženijih zanimanja, te je traženo čak 239 radnika u predškolskoj ustanovi.

Nikola Ašanin, direktor Predškolske ustanove “Patrijarh Pavle” iz Istočnog Sarajeva, za “Nezavisne” ističe da ova ustanova ima potrebu za vaspitačima.

– Na biroima je veoma mali broj diplomiranih vaspitača. Mi imamo veliku potrebu za vaspitačima, a ove poslove u velikom broju slučajeva obavljaju diplomirani pedagozi, ali je čak i njih, kroz program za pripravnike, mali broj, dok vaspitača gotovo da nema – istakao je Ašanin.

Kako kaže, iako na fakultetu u Palama ima Odsjek za pedagogiju, bilo bi dobro da se bar jedne godine usvoji studijski program za vaspitače, jer je, u tom dijelu Srpske uveliko tražena ova struka.

Jelena Guslov iz Kluba za djecu “Zvjezdica” Banjaluka ističe da su u problemima jer nemaju dovoljno vaspitača, a kako kaže, u ovim ustanovama mogu raditi samo radnici iz struke.

– Nama treba vaspitača, a uopšte ih nema na birou i to je zaista veliki problem – kazala je Guslov za “Nezavisne”.

Iz vrtića “Kolibri” iz Bijeljine su za “Nezavisne” rekli da u Bijeljini imaju Pedagoški fakultet, u kojem se školuju vaspitači, no, kako kažu, teško je naći kvalitetne vaspitače.

– Bijeljina generalno nema problem da nađe vaspitače, ali je problem to što oni neće da rade, a mogu i da nađu bolje plaćene poslove, jer je ipak drastična razlika u platama kad je u pitanju privatni sektor nasuprot javnom sektoru, tako da je to osnovni problem – kazali su iz ovog vrtića.

Ističu da se ipak privatni vrtići sami finansiraju, dok državne pomaže, odnosno finansira grad.

– Grad daje 405 KM, a roditelji 180 KM, dok se privatni vrtići finansiraju onoliko koliko mogu da naplate od roditelja, a s druge strane, grad vraća 10 odsto roditeljima na račun – dodali su iz ovog vrtića.

Prema njihovim riječima, uzevši u obzir te informacije, razlika u cijeni je ogromna, tako da privatni vrtići ne mogu parirati državnim, niti mogu dovoljno platiti radnike i obaveze te sve ostalo.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)