Nacrt izmjene dijela Regulcionog plana u centru Banjaluke opet uzburkao javnost
Foto: D. Rakita

Nacrt izmjene dijela Regulcionog plana u centru Banjaluke opet uzburkao javnost

Primjedbe na izgradnju parohijskog doma su usvojene, predložena je duga lokacija.

Javna rasprava o Nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana, dijela centralnog područja grada Banjaluka koji se odnosi na gradilište “rupa”, područje oko Hrama Hrista Spasitelja i Krašov parking, izazvala je veliku pažnju stručne javnosti, građana i aktivista.

Regulacioni plan se, preciznije rečeno, odnosi na područje između Ulice kralja Petra I Karađorđevića, Srpske ulice, te ulica Vase Pelagića, Bana dr Todora Lazarevića, Vidovdanske ulice i Trga srpskih vladara.

Na samom početku prezentaciju je imao Centar za projektovanje i konsalting – CPK koje je predstavilo plan za područje koje, kako su naveli manjim dijelom obuhvata parcele u privatnom vlasništvu, dok je jedan mali dio u vlasništvu Grada.

U odnosu na prošli plan, konkretna izmjena, a što je ponajviše i izazvalo negodovanje pogotovo stručne javnosti, je izmještanje lokacije na kojoj će biti Parohijski dom. Konkretno sa lokacije imeđu Hrama i KC Banski dvor, budući Parohijski dom bi se izmjestio na lokaciji pored sadašnjeg Eurospleta, prekoputa lokala Snek bar i Mektir pab.

Bojan Šipka, arhitekti “Siti mola”, je naglasio da je izneseno dosta neistina u stavovima dijela struke koji se protivi trenutnom rješenju.

– Sve vrijeme se forsira da taj kompleks ima 12 etaža, i da će se na tri lamele desiti još 6 etaža to nije tačno. Maksimalna visina čitavog objekta je 27 metara, a to jer 9 etaža. Prethodni konkursi na ovom lokalitetu su i ranije predviđali potpunu izradnju do današnjeg parkinga – istakao je Šipka.

Nacrt je bio na uvidu  mjesec dana, a za to vrijeme je u Gradsku upravu pristiglo 56 primjedbi, što arhitekata, što aktivista i građana.

Stav CPK je da zona memorijalnog kompleksa za stradale borce VRS u odbrambeno-otadžbinskom ratu treba ostali na predviđenoj lokaciji, odnosno na lokaciji Krašovog parkinga.

I predstavnici boračkih organizacija su se složili sa navedenom lokacijom i istakli da su lokaciju ali i idejno rješenje za spomenik predugo čekali.

– Ne vidim nijednog razloga da to spomen-obilježje nije još završeno. Molim za podršku sve građane Banjaluke da se odužimo palim borcima- rekao je Rogić.

Kao i na prošlom skupu u sali Skupštine grada, jedan od najagilnijih govornika, ali i protivnika ovog prijedloga, je bila Snježana Mrđa Badža koje je istakla da se niko ne protivi samoj izgradnji niti namjeni spomenika.

Snježana Mrđa Badža, direktorica Urbis centra je krenula od memorijalnog centra.

– Ovdje ste vi iz CPK, rekli da su neke naše primjedbe bile takve da je spomenik od sekundarnog značaja a to nije istina. Smatram da ova garaža, koju ste stavili ispod parka, nije kompatibilna da bude ispod parka. Ne vidim zašto ubacujete podzemnu garažu ispod parka – rekla je Mrđa Badža.

Zamjerka struke je bilo i to što je u ovaj planirani stambeno-poslovni kompleks uveden koncept stanovanja, što bi, kako navode, moglo da dovede do ozbiljnih problema u saobraćajnim gužvama.

Arhitekta Ognjen Šukalo je rekao da taj problem treba sagledati iz aspekta što je na tom prostoru bio prazan prostor 60 godina, a uskoro ćemo imati 12 hiljada stambeno-poslovnih kvadrata u, i inače, tijesnim saobraćajnicama u centru.

Šukalo je pozvao Gradsku upravu i investitore da obustave radove na gradilištu poznatijem kao “Rupa”, dok se ne usvoji novi Urbanistički plan. On je ipak pozdravio rješenje, iako je rekao da nije idealno, o izmješanju lokacije za gradnju Parohijskog doma.

Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu je naglasio bitnost prisustva i učešća građana u ovakvim raspravama, kao i da su vidljive neke izmjene, iako male, ali je ostao veliki dio planiranih objekata koji bi mogli devastirati život u orbanoj zoni Banjaluke.

Vuk Višekruna, iz Odjeljenja za prostorno uređenja, kazao je da postoje određene značajne promjene koje se tiču parohijskog doma.

– Građani će imati uvid na sljedećoj javnoj prezentaciji. Građani su navikli da prostor u dvorištu crkve koriste kao javni i to je najviše zasmetalo. U razgovoru s crkvom i nosiocima izrade plana našli smo kompromisno rješenje koje nije u dvorištu crkve – rekao je Višekruna.

Kako kaže, na lokaciji “rupe” su zatekli postojeće rješenje koje su naslijedili te su se u tim okvirima kretali.

“Koncept izrade rješenja ispunjava sve urbanističke zakonske parametre zakonske za tu lokaciju”, naglasio je Višekruna.

Savjetnica gradonačelnika za kulturunu i socijalnu politiku, Mirna Savić Banjac,  koja je prisustvovala raspravi uz još nekoliko saradnika gradonačelnika, rekla je da nikad nije podržala nijedan sporni regulacioni plan.

– Sigurna sam da ćemo uz pritisak javnosti doći do kompromisnih rješenja. Učinili smo sve mnogo transparentnijim nego što je bilo. Ponovo ćemo organizovati javnu raspravu. Vrlo dobro zapisujemo, slušamo i gledamo sve što je rečeno. Gradonačelnik će biti tu idući put – rekla je ona.

Ranije je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je  da je poslušao primjedbe i kritike građana, te poručio da je Grad spreman da zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom pronađe kompromisno rješenje i pronađe drugu adekvatnu lokaciju za parohijski dom.

– Tražimo rješenje da parohijski dom ne bude u dvorištu Hrama, ali da bude dovoljno blizu. Jedna od ponuđenih lokacija je pored zgrade Eurospleta. Radimo na jednom takvom rješenju, kako bi ono bilo prihvatljivo za sve – rekao je gradonačelnik Stanivuković.

Gradonačelnik je poručio da je zadovoljan odzivom javnosti na javnu prezentaciju, pozvao na današnju raspravu i rekao da je već sada izvjasno da će, nakon današnje, biti održana još jedna javna rasprava.

– Moji ključni sardnici će i danas saslušati prijedloge i sugestije građna, a sljedećoj javnoj raspravi ću se pridružiti i ja, da zajedno razgovaramo o tome šta je najbolje za naš grad. Pozivam naše sugrađane da dođu danas na javnu raspravu i iskažu svoje mišljenje – rekao je gradonačelnik.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)