NEDOUMICE Šta nakon skidanja fiksne proteze?
Foto: Profimedia

NEDOUMICE Šta nakon skidanja fiksne proteze?

Savjeti stručnjaka iz banjalučkog Doma zdravlja.

Osobe koje trebaju nositi fiksnu protezu vjertovatno se često pitaju šta činiti kada se skine ova proteza. Specijalista ortopedije vilica u Domu zdravlja Banja Luka Ognjen Antešević otklanja nedoumice, koje prije svega možda najviše zanimaju roditelje djece koji imaju potrebe za nošenjem ovog aparata.

-Nakon skidanja fiksnog aparata nastupa retenciona faza, koju neki zovu i četvrtom fazom terapije. Retencija označava jedan ili više postupaka koji se poduzimaju da se terapijski postignuto stanje i pozicija zuba stabilizuju i spriječi recidiv tj. povratak zuba u prvobitno predterapijsko stanje, ističe dr Antešević.

Navodi kako retencija traje različito u zavisnosti od starosti pacijenta i ortodontske problematike.

Kod mlađih pacijenata je potrebno do 12 mjeseci da se modifikuje i mineralizira koštano tkivo, te da se zubi naviknu na novi položaj i adaptiraju na nove izvore sila koji ih okružuju Kod pacijenata sa završenim rastom i razvojem (starijim od 19 godina) retencija je višegodišnja, a u nekim slučajevima i doživotna, kaže on.

Važno je napomenuti da i nakon skidanja fiksnog aparata pacijenti moraju dolaziti na kontrolne preglede kako bi se odredilo vrijeme nošenja retencionih aparata.

-Uslijed lošeg i neredovnog održavanja oralne higijene u toku terapije mogu se nakon skidanja aparata pojaviti mrlje na zubima tzv. zone demineralizacije i poslijedični razvoj karijesa. Da bi se to spriječilo potrebno je pravilno i redovno četkanje zuba, a od velikog značaja je i preventivna fluorizacija zuba, navodi dr Otašević.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)