NEVJEROVATAN APSURD Zbog nesavjesnih poslodavaca bez zdravstvenog ostale trudnice, djeca, teško oboljeli…
Foto: Pexels

NEVJEROVATAN APSURD Zbog nesavjesnih poslodavaca bez zdravstvenog ostale trudnice, djeca, teško oboljeli…

Neke trudnice, koje moraju koristiti velike doze kleksana, plaćaju to čak i do 900 KM mjesečno.

Zbog neplaćenih doprinosa hiljade građana Srpske trenutno nema zdravstveno osiguranje.

U velikom problemu našle su se, između ostalih, trudnice i porodilje, kao i djeca, te oboljeli od malignih bolesti.

Urednica stranice i onlajn časopisa “Moje dijete” Jelena Bjelica svakodnevno se bavi pravima trudnica, majki i djece.

Kako kaže, žene kojima je potreban pregled u trudnoći, analiza krvi, te lijekovi, a nisu im plaćeni doprinosi trenutno se nalaze u katastrofalnom položaju. One sada moraju da plaćaju zdravstvene usluge koje su izuzetno skupe. Pošteđenje nisu ni trudnice kojima je termin blizu, one se razmišljaju kako će platiti porođaj u bolnici.

– Želim da ukažem na to u kakvom problemu su se našle trudnice ali i djeca jer moraju da plaćaju zdravstveno osiguranje, što nikako ne smijemo dozvoliti, ni u kojem slučaju, nijedan zakon to ne smije da dozvoli. Većina je vjerovatno čula za lijek kleksan. Neke trudnice koje moraju koristiti velike doze kleksana plaćaju to čak i do 900 KM mjesečno. I ako im sada poslodavac ne uplaćuje osiguranje, one moraju da plate taj lijek same. Ili ako se žena sprema za porod, sada strijepi kako će da plati porod u bolnici jer poslodvaca neplaća doprinose. To da trudnice i djeca moraju da ispaštaju je zaista apsurd.  Kao društvo ne smijemo to da dozvolimo, apelujem da se pronađe riješenje –ispričala je za Blink Jelena Bjelica.

Novinarka Maja Isović Dobijević je majka jedne curice, a trenutno je trudna. Kako kaže, potpuno razumije u kakvom su se položaju našle trudnice, djeca ali mnogi drugi bolesnici. Ističe da ne smijemo dozvoliti da ovaj probem ostane bez brzog rješenja.

–  Trudnice, porodilje i majke sa malom djecom koje rade, a kojima poslodavci ne uplaćuju doprinose, su se zaista našle u nezavidnoj situaciji. Trudnice svaki mjesec idu na preglede, rade analize krvi, i sve to zaista mnogo košta. Takođe, ljudi sa malignim oboljenjima imaju veliki problem jer plaćanje terapije veoma mnogo košta. Želim da uputim apel nadležnima da se nađe neko rješenje. Da se poslodavci pritisnu, da se uplaćuju doprinosi najosjetljivijim kategorijama. U prvom smo mjesecu od kako se ovaj zakon sprovodi i nadam se da će se u kratkom vremenskom period ovaj problem uspjeti rješiti – ističe Maja.

Ilustracija

U nekoliko navrata o navedenom problemu govorili su i poslanici u Narodnoj skupštini Srpske.

Tanja Vukomanović poslanik PDP u NSRS, i juče je ponovila da smo došli u apsurdnu situaciju da čak i trudnice zaposlene na Univerzutetsko-kliničkom centu Republike Srpske moraju da plate preglede i porod, jer je poznato da im poslodavac ne uplaćuje doprinose.

– Radnice UKC svakako nisu usamljene u ovom problemu, već je on pogodio na hiljade budućih zaposlenih majki, koje nemaju osiguranje – navodi Vukomanovićeva.

Ona ističe da smo do ove katastrofalne situacije došli jer postoje brojni poslodavci koji ne uplaćuju doprinose radnicima, a nadležni to godinama tolerišu, kao i zbog toga što je Zakon donesen prije nego što se situacija sa plaćanjem doprinosa regulisala.

– Pozivam nadležne da se posvete ovom problemu, donesu novu odluku kojom bi trudnice i djecu tretirali posebno, kao i da se pozabave poslodavcima koji su svoje radnice doveli u ovo situaciju. Kakav god da je Zakon trudnice i djeca se ne smiju ostaviti bez osiguranja, jer nisu oni krivi što sistem poslodavcima toleriše neplaćanje doprinosa. Sada, kada nas je sve manje, kada se roditelji sve kasnije i teže odlučuju na djecu, vlast treba da im bude podrška i daje podsticaje, a ne da uzima i ovo malo prava što imaju. Ovo je još jedna u nizu nepromišljenih odluka Vlade Republike Srpske koja negativno utiče na natalitet, kao i ona da se višečlanim porodicama da novčana pomoć, ali istovremeno ukine dječiji doplatak – ističe Vukomanovićeva.

Iz Fonda zdrvastvenog osiguranja Srpske ističu da je neuplaćivanje doprinosa krivično djelo.

– Zaposlenim trudnicama, poslodavac je dužan da uplaćuje doprinose, jer su one to i zaradile. Trudnice koje nemaju posao, a nemaju nijedan drugi osnov, dakle, ne mogu ni preko  partnera, na osiguranje se prijavljuju na osnovu svog statusa i njihova zdravstvena zaštita se finansira iz Budžeta RS. Dakle, RS i sve njene institucije na ovaj način štite one građane koji nemaju posao da u svakom trenutku imaju osiguranje – naveli su iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.

Kako navode svaki radnik kome poslodavac ne uplaćuje doprinose, koje je zaradio, to može da prijavi kontrolnim organima u čijoj je nadležnosti kontrola i uplata doprinosa.

– Svima u društvu bi trebalo da bude u interesu da se poštuju zakonske obaveze, jer ako se za nekoga ko radi i dobijaju mjesečnu platu, ne uplaćuju doprinosi, njegovo liječenje bi se trebalo, onda,  finansirati od onoga za koje se doprinosi redovno uplaćuju. Da li je to poruka koju treba da se pošalje? – pitaju u Fondu.

Šta kažu brojevi?

– Iako imamo pozitivne trendove, napominjemo da i dalje za oko 46.000 radnika nisu uplaćeni doprinosi (stanje sa 30.6.2023.). Prema podacima za tri mjeseca ove godine taj broj je bio 48.000 radnika. Ako posmatramo sve kategorije osiguranika (radnici, penzioneri, poljoprivrednici, ino osiguranici i dr.), prema podacima za šest mjeseci doprinosi nisu uplaćeni za oko 48.000 osiguranika, a u prvom kvartalu godine taj broj je bio oko 52.000 osiguranika. Vjerujemo da je tokom jula, povećan broj radnika i drugih osiguranika za koje je uplaćen doprinos, ali tačnim podacima još ne raspolažemo – kažu u Fondu.

Kako do zdravstvenog osiguranja ?

Prijava trudnica na osiguranje

Trudnice koje su zaposlene na zdravstveno osiguranje prijavljuje poslodavac koji je dužan da za njih uplaćuje doprinose.  Ukoliko trudnica nije zaposlena, a partner jeste ( bračni ili vanbračni), na zdravstveno osiguranje se može prijaviti preko partnera za koga se, takođe, moraju uplaćivati doprinosi.  Ukoliko ne postoji nijedna ova mogućnost, tada se trudnica na zdravstveno osiguranje može prijaviti po osnovu svog stanja i njena zdravstvena zaštita se finansira iz budžeta Srpske. Isto važi i za porodilje kao i za žene u procesu planiranja porodice. Tada se na zdravstveno osiguranje prijavljuju u Fondu i sa sobom nose nalaz nadležnog ljekara. Dakle, po osnovu trudnoće – trudnica ne može da se prijavi sve dok je zaposlena ili ima osnov osiguranja preko zaposlenog supruga, bez obzira na to da li se doprinosi plaćaju.

Prijava djece na osiguranje

Djeca se na zdravstveno osiguranje prijavljuju preko roditelja. Da dijete ne bi ispaštalo, ako se za jednog zaposlenog roditelja ne plaća doprinos, dijete može da se prijavi preko drugog roditelja za kojeg se doprinosi plaćaju. Po osnovu godina života dijete se može prijaviti na osiguranje samo ako ne postoji drugi osnov, npr. ako su oba roditelja nezaposlena. Ukoliko se za roditelje ne plaća doprinos, to ne znači da dijete može da se prijavi po osnovu godina života.

Šta u slučaju promjene posla?

Osiguranici koji promijene posao, a djeca ili dijete je bilo prijavljeno preko njih, potrebno je, takođe, da o tome obavijeste Fond kako dijete ne bi ostalo bez osiguranja. Naime, roditelji kada promijene poslodavca, a  u Fondu ne prijave promjenu, sa odjavom sa osiguranja prethodnog poslodavca odjavljuje se i dijete. Zato je jako važno da roditelji kada promijene poslodavca, posjete nadležne poslovnice Fonda i dijete preko sebe ponovo prijave na osiguranje (ponijeti rodni list djeteta) kako bi se i dalje ostvarivala zdravstvena zaštita u punom obimu za dijete. Dakle, pored prava postoje i obaveze, te je jako važno da se o tome vodi računa.

Kako do osiguranja za lice bez prihoda?

Građani koji ne ostvaruju prihode na zdravstveno osiguranje mogu biti prijavljeni u Fondu zdravstvenog osiguranja. Potrebno je da ponesu ovjerenu kućnu listu, a licem bez prihoda se smatra onaj građanin čija mjesečna primanja po članu domaćinstva ne prelaze najnižu neto platu u Republici Srpskoj. Primjera radi, ukoliko porodica ima četiri člana, ukupni prihodi se podijele sa četiri i taj iznos ne smije prelaziti najnižu platu u Srpskoj. Građani ne moraju da donose potvrdu iz Poreske uprave o visini prihoda, jer FZO RS ima pristup ovoj evidenciji Poreske uprave.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)