OBRATITE PAŽNJU Opasnosti s kojima se možete suočiti u vodi
Foto: Pexels

OBRATITE PAŽNJU Opasnosti s kojima se možete suočiti u vodi

Ljekarka opšte prakse dr. Zoe Vatson kaže da treba pripaziti na ova zdravstvena stanja povezana s vodom.

Bez obzira da odlazite na more ili se kupate u lokalnom kupalištu, velike su šanse da ćete ovog ljeta poželjeti rashladiti se u vodi.

Ljekarka opšte prakse dr. Zoe Vatson kaže da treba pripaziti na ova zdravstvena stanja povezana s vodom.

Pokliznuće

– Svi se sjećamo kako strane bazena mogu biti skliske iz našeg djetinjstva, a bazeni za djecu takođe mogu biti opasni. Pokliznuća su rjeđa u otvorenim vodama jer obično ima trave, šljunka ili pijeska na rubu vode, ali bazeni izrađeni su od plastike i strane bazena mogu predstavljati opasnost od klizanja pa ako vi ili djeca ulazite ili izlazite ili hodati uz bazen, nemojte trčati i pazite da stopala čvrsto stavite ispod sebe – dodaje.

Šok hladnom vodom

– Ovo se događa kada vaše tijelo nije naviknuto na hladnu vodu. To je reakcija na šok koja uzrokuje nagli udah i dahtanje. Kad uđete u vodu, vaši otkucaji srca i krvni pritisak naglo rastu. Nedostatak vazduha nije problem na suhom, ali u vodi možete hiperventilirati disanje u vodi i brzo se naći u scenariju utapanja – dodaje.

Kada ulazite u vodu, učinite to na mjestu koje je plitko gdje možete spustiti noge umjesto da skočite ravno u duboku vodu. Na ovaj način, ako doživite šok od hladne vode, možete ustati i duboko disati dok vam se disanje ne vrati pod kontrolom.

Hipotermija

– Postoji pet faza hipotermije, ali kao opšte pravilo rekla bih da je vrijeme da izađete kada više ne osjećate hladnoću. Simptomi mogu uključivati ​​zbunjenost, pospanost, petljanje rukama, drhtanje i nedrhtanje i spore reakcije. Ako sumnjate na hipotermiju, odmah izađite iz vode i polako se zagrijte od središta tijela prema van. Uzmite topli napitak, skinite mokru odjeću, ogrnite se dekom – dodaje doktorica.

Sve nakon prve dvije faze hipotermije može biti kobno pa potražite medicinsku pomoć ako niste sigurni.

Grčevi

– Grčevi se mogu pojaviti u hladnoj vodi jer vaše tijelo nije imalo vremena zagrijati se, a mišići se grče kada su hladni. Grčevi nisu ništa strašno na suhom, ali onesposobljenost i bolovi u vodi mogu učiniti bespomoćnim i najspretnijeg plivača – navodi ona.

Najčešće se javljaju u nogama i stopalima pa je vrijedno polako ući u vodu i aklimatizirati se prije nego što počnete plivati ​​kako ne biste bili ranjivi.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)