Predsjednik Udruženja potrošača “Reakcija” Dušan Srdić za BLink: Žene su svjesnije svojih prava, najviše žalbi na usluge
Foto: Ustupljena fotografija

Predsjednik Udruženja potrošača “Reakcija” Dušan Srdić za BLink: Žene su svjesnije svojih prava, najviše žalbi na usluge

Građani se najviše žale na telekomunikacije, elektrodistribuciju, čistoću...

Udruženje za zaštitu potrošača “Rekacija” Banjaluka postoji od 2013. godine. Od tada, pa do danas, članovi ovog udruženja posredovali su u rješavanju brojnih prigovora kupaca.  Predsjednik udruženja “Rekacija” Dušan Srdić za BLink otkriva koje su tu najčešće žalbe potrošača, te koliko često se ljudi odlučuju na pravnu borbu.

Sa Dušanom smo razgovarali i o kupovini preko interneta, te o kupovini polovne robe.

Prema vašim iskustvima do sada, koliko su potrošači u Republici Srpskoj upoznati sa svojim pravima?

Smatram da potrošači u Republici Srpskoj nisu u dovoljnoj mjeri upoznati sa Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj. Pomenuti zakon je na snazi od 2012. godine i pretrpio je nikoliko izmjena i dopuna od koje su posljednje izmjene bile 2019. godine. Građani se teško odlučuju da se bore za svoja prava. Ponekad iz razloga sramote, ponekad iz aljkavosti, ali je činjenica da se zaista rijetko odlučuju na borbu za svoja prava. Ipak, najviše prigovora dolazi od strane žena. S tim u vezi možemo da kažemo da se žene češće odlučuju da saznaju koja su njihova prava i načini da iste ostvare.

Na šta se potrošači najviše žale?

Prema evidenciji potrošačkih prigovora koje podnosimo resornom ministarstvu, najviše potrošačkih prigovora dolazi iz oblasti usluga od opšteg ekonomskog interesa – telekomunukacije, elektrodistribucija, vodovod, čistoća i itd. Međutim, nikako ne možemo da zanemarimo i prigovore potrošača koji dolaze na proizvode iz kategorija domaćinstva, prije svega mislim na bijelu tehniku i proizvode koje svakodnevno koristimo poput mobilnih telefona i prenosnih računara. Takođe, ovdje mislim i na prigovore na obuću i odjeću.

Koliko često se prigovori završe pozvitivno i koliko je važna uloga udruženja za zaštitu potrošača?

Prvi korak u ostvarivanju potrošačkih prava jeste pismeni prigovor upućen trgovcu, dok je drugi korak savjetovanje sa udruženjima. Smatram da potrošači uvijek treba prvo da se obrate udruženjima, jer će dobiti valjan savjet i primjer kako treba da se upišu u knjigu reklamacija, odnosno kako da postupaju u inspekcijskoj predstavci. Prigovori koji prođu kroz udruženja i ako predstavnici udruženja smatraju da je prigovor osnovan, takvi prigovori se u velikom procentu pozitivno rješavaju u korist potrošača. Trgovci se služe raznim trikovima i vrlo često upućuju potrošača na servis, iako je potrošač kupio proizvod kod trgovca, a ne servisera. Iz tog razloga smatram da se uvijek bolje savjetovati sa udruženjima.

Prodaja putem interneta sve je popularnija, šta je važno znati kada se radi o ovoj vrsti kupovine?

Zakon o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj internet kupovinu tretira kao kupovinu na daljinu. S tim u vezi potrošač ima i više prava u odnosnu na redovnu kupovinu, jer ima mogućnost raskida ugovora bez obrazloženja i prava na povrat novca u roku od 15 dana. Sva ostala prava po osnovu garancije ostaju ista. Kod ovakvog vida kupovine česti su problemi da je teško utvrditi ko je trgovac, da li se radi o registrovanom trgovcu koji se nalazi u sistemu PURS ili se radi o fizičkom licu koje nema registrovanu radnju. Kada se vrši ovakav vid prodaje od strane fizičkih lica, koji nisu registrovani stvara se jedno sivo tržište koje onemogućava legalnim trgovcima da budu konkurentni, jer isti ne plaćaju poreze. Zaista je teško ostvariti svoje pravo kada ste kupili proizvod od fizičkog lica i ponekad tražimo asisteniciju pripadnika MUP-a i tužilaštva, jer se očigledno radni o krivičnom djelu prevare.

Zadnjih godina popularne su i prodavnice gdje se prodaje polovna roba, da li građani imaju mogućnost žalbe kada je u pitanju kupovina odjeće u ovim trgovinama?

Sigurno posljednjih desetak godina naše tržište pogodila je ekspanzija polovnih proizvoda i prodavnica koji prodaju takve proizvode. Do posljednjih izmjena i dopuna Zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj, bili smo na jedan način prepušteni sami sebi. Međutim, sada je propisana obaveza trgovcima da su odgovorni za nedostatak na proizvodu, gdje se ne može ugovoriti kraći rok od godinu dana. S tim u vezi pojavila se garancija za polovne proizvode od godinu dana. Potrošači često zaborave da se ugovori mogu zaključiti i u usmenoj formi, tako da naša svaka kupovina proizvodi jedan vid obligacionog odnosa i da se nalazimo u ugovornom odnosu.

Recite nam nešto više o Udruženju potrošača “Reakcija” Banjaluka, gdje i kome se mogu građani obratiti za pomoć?

Udruženje za zaštitu potrošača Rekacija Banjaluka je registrovano 2013. godine, a od 2014. godine nalazi se u evidenciji Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske, koje vodi udruženja za zaštitu potrošača. Građani se svakodnevno mogu obratiti našem udruženju lično i to na adresi IV Krajiškog partizanskog odreda broj 1 u naselju Česma. Ali zbog naše udaljenosti od centra grada, najviše prigovora nam dolazi putem društvenih mreža Fejsbuk i Instagram, kao i na kontakt telefon. Mišljenja sam da je potrošačima ugodnije iz svog doma da pošalju upit vezan za zaštitu potrošača, a mi se trudimo da svakom potrošaču izađemo u susret ne samo sa pravovremenim i ispravnim odgovorom, već i sa konkretnim prijedlozima u cilju ostvarivanja potrošačkih prava.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)