SAVJET STRUČNJAKA Kako popraviti raspoloženje pomoću pet jednostavnih tehnika
Foto: Pexels

SAVJET STRUČNJAKA Kako popraviti raspoloženje pomoću pet jednostavnih tehnika

Ponekad pri izvršavanju raznih zadataka sami na sebe vršimo najveći pritisak.

Iako često ne možemo kontrolisati sve, gotovo uvijek postoji nešto na što možemo uticati i tako popraviti situaciju u kojoj smo se našli ili svoje raspoloženje.

Kognitivno-bihevioralna psihologinja Alis Bojs kaže da svako kad je loše raspoložen, može i sam sebi dosta pomoći, uz nekoliko jednostavnih tehnika, prenosi Večernji.hr.

Budite ekstra strpljivi s drugima

Dobra djela mogu biti efektna u podizanju raspoloženja, pa budite ljubazni i strpljivi s nekim ko vas možda i živcira jer, naprimjer, na poslu nije efikasan i ne radi dobro.

Zašto to pomaže: Moderno društvo kojem pripadamo često kao da toleriše samo izuzetnost, a ljubaznost će vas podsjetiti da svijet ipak nije brutalno mjesto.

Budite posebno prijateljski nastrojeni prema nepoznatima

Raspoloženje na sličan način možete popraviti tako da budete iznimno prijateljski nastrojeni prema onima koje ne poznajete ili poznajete površno, pa možete, naprimjer, pohvaliti kolegu za kojeg znate da dobro radi, a kojeg inače samo pozdravite u prolazu.

Zapitajte se šta uopše možete kontrolisati

Ljudi su često najtjeskobniji kad se nađu u neizvjesnim situacijama, a premda često ne možemo kontrolisati sve što se događa, gotovo uvijek postoji i nešto na što možemo uticati.

Zato čak i ako to ne garantuje dobar ishod, trebamo poduzeti sve što možemo da uvećamo šanse da sve dobro završi.

Preskočite neki zadatak (ili jedan korak u zadatku)

Ponekad pri izvršavanju raznih zadataka sami na sebe vršimo najveći pritisak, no ne treba sve uvijek biti besprijekorno; neki se zadaci mogu i odgoditi bez da to ikome zasmeta ili bez da iko primijeti.

To će vam pomoći shvatiti da niste ”zapeli” u svom životu i da ga ne posmatrate sa strane bez mogućnosti da sami donesete neke odluke.

Recite nekom bliskom šta u odnosu s njim cijenite

Ako u svom životu imate nekog kog posebno cijenite, a to mu govorite rijetko ili nikad; prijatelja, člana porodice, saradnika ili klijenta; recite mu otvoreno što konkretno cijenite u svom odnosu s njim.

– To će vam pomoći da bolje razmislite odakle dolazi podrška koju imate i da se sjetite da i o vama neko brine – objasnila je Bojs za “Psychology Today”.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)