SRCE NA DLANU Veče u čast 30 godina književnog rada Đorđa Vukovića u Banskom dvoru

SRCE NA DLANU Veče u čast 30 godina književnog rada Đorđa Vukovića u Banskom dvoru

Najljepši i najtužniji trenuci, ožiljci po duši, srce na dlanu…

Trideset je godina od kada je objavljena prva knjiga banjalučkog profesora, književnika, kolumniste, košarkaša i vatrenog navijača Partizana, Đorđa Vukovića.

U Vijećici Banskog dvora, 22. februara u 19.00 časova sa Đorđem će razgovarati Jelena Kojović Tepić, saopštili su iz Udruženja za promociju i popularizaciju književnosti „Imperativ“.

Dodaju da ćemo prošetati kroz vrijeme banjalučkim ulicama i saznati….

– Šta je rekao Stanko Rakita za prve pjesme jednog osnovca? Kako su izgledale literarne sekcije na koje upada klinac mokar od treninga rukometa i košarke, sa gitarom i otkucanim stihovima? Kako je izgledalo pjesničko krštenje pred studentima na kojem te najavljuje i hvali legendarni Dobrica Erić? Šta su mi značila tri Ranka, Đuro Damjanović i Boro Kapetanović, Gugo Lazarević i Branko Milanović? Šta je Nikola Koljević rekao najmlađem članu Udruženja književnika? Kako je jedan beogradski prodavac novina nosio moje knjige u SANU Dejanu Medakoviću, šta je recenziji napisao veliki Miroslav Egerić, koji slavni glumac recitovao moje pjesme na Studiju B? Zašto je Zlatko Krasni preveo moje kratke priče na njemački? Kako su svi banjalučki košarkaši i košarkašice stali u Banski dvor? Pisma čitalaca koja se zauvijek čuvaju, prvi intervjui na kojima se umire od treme, prve nagrade po koje su otišli drugi? Kako su na SRT-u čekali mladog pjesnika, a pojavio se tip za kojeg su pomislili da je izbacivač? Problemi sa vojskom i političarima zbog poezije, humora, revolta, slobode. Kako je živjeti i pisati mimo svijeta? Najljepši i najtužniji trenuci, ožiljci po duši, srce na dlanu…

Tri decenije!” (Đorđe Vuković)

Beslatne pozivnice za ovaj događaj zainteresovani mogu preuzeti na biletarnici Banskog dvora u periodu od 12.00 do 18.00 časova.

ĐORĐE VUKOVIĆ je srpski pisac, publicista i univerzitetski profesor. Rođen je 1971. godine u Banjoj Luci, gdje je završio osnovnu i srednju školu, diplomirao i magistrirao na Filozofskom fakultetu, a doktorsku disertaciju iz političke kulture odbranio je 2011. godine na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Objavio je petnaest knjiga. Zbirke pjesama: Neko tebi sličan (1992), Molitva kamenih usana (1994), Izbeglica iz vremena (1995) i Čovjek nadomak sebe (2016), knjigu proznih minijatura Slepoočnice (1998), koja je imala drugo dopunjeno, dvojezično izdanje, sa njemačkim prevodom (2001), zbirku komentara i kolumni Srpski komarci na Nojevoj barci (2004).

Autor je knjiga: Ideološki paragrafi medijskog izvještavanja (2009), Temelji i razvaline političke kulture (2011), Kontekst političke kulture (2014), Predstraža slave i plača, Srpsko pitanje u BiH prije i poslije Jugoslavije (2018), Kulturna uporišta politike (koautor, 2018), Društvo u sumraku (2019), Kontekst političke kulture, drugo dopunjeno izdanje (2020) i Oslonac srpski, ako zaboravimo sebe i nestanemo (2022).

Zaposlen je kao redovni profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci, a kao profesor po pozivu godinama držao gostujuća predavanja na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Predavao je u više navrata na Regionalnoj školi političke filozofije dr Zoran Đinđić, kao i Političkoj akademiji i Školi demokratije Fondacije Fridrih Ebert. Koautor je poglavlja studije o nacionalnim identitetima koja je objavljena u Americi, član redakcija nekoliko naučnih časopisa i recenzent više desetina naučno-istraživačkih radova, studija i knjiga zapaženih autora sa prostora bivše Jugoslavije. Autor je i pedesetak naučno-istraživačkih radova iz oblasti političke teorije, kulture, političkih ideala i identiteta, tradicije i kulture sjećanja, javnog mnjenja i masovnih medija. Učestvovao je, držao uvodna predavanja i izlagao naučne radove na brojnim nacionalnim, regionalnim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima.

Pjesme i kratke priče su mu prevođene na engleski, njemački, poljski i slovenački jezik. Dobitnik je nekoliko književnih nagrada i uvršten u više zbornika i antologija srpskog i istočnoevropskog stvaralaštva.

Bio je glavni i odgovorni urednik prvih omladinskih magazina u Republici Srpskoj, BUM i Revolt, kao i dugogodišnji komentator na Big radiju. Kao komentator i kolumnista nepune tri decenije objavljuje u brojnim medijima iz BiH i Srbije (Večernje novine, Glas Srpske, Prelom, Reporter, Nedeljnik, Srpska politička misao, Princip, Euroblic, Gerila, Novi polis, Banjalučke novine itd.). Javnost ga označava kao jednog od najoštrijih kritičara autoritarnih političkih režima, istrajnog boraca za slobodnu misao i demokratska načela. Član je Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ i Odjeljenja za političke nauke Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Član je Udruženja književnika Republike Srpske od 1995. godine, a Udruženja novinara od 1996. godine.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)