Takmičenje u speedcubingu okupilo najbolje iz regije u banjalučkom Domu omladine
Foto: D. Rakita

Takmičenje u speedcubingu okupilo najbolje iz regije u banjalučkom Domu omladine

Pobjednik takmičenja je 11-godišnji Ianis Costin Chele koji je pobijedio sa prosjekom za slaganje klasične Rubikove 3x3 kocke od 8.54 sekundi

Proteklog vikenda održano je jedno nesvakidašnje takmičenje – takmičenje u brzom slaganju Rubikove kocke. Takmičenje koje je imalo regionalni karakter je okupilo 45 takmičara iz 8 zemalja, uglavnom iz regiona i šire: BiH, Crne Gore, Mađarske, Belgije, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Rumunije.

Organizator takmičenja koje se održalo u banjlučkom Domu omladine je Rubik Klub u Bosni i Hercegovini, sa sjedištem u Banjaluci koji postoji od kraja 2021.

Predsjednik Rubik kluba Marko Vukadinović za BLink kaže da je ideja za osnivanje je došla ne samo zbog ljubavi prema slaganju Rubikove kocke već i iz primijećenog povećanog interesovanja za Rubikovu kocku u toku pandemije.

Marko Vukadinović, predsjednik Rubik kluba BiH

– Takmičenje Banja Luka Open 2022 je međunarodno takmičenje u slaganju Rubikove kocke, podržano od strane WCA (World Cube Association).  Od 17 službenih disciplina na ovom takmičenju smo imali 13, od kojih bih izdvojio slaganje Rubikove kocke naslijepo, slaganje varijante sa 12 strana (megaminx), slaganje u najmanje poteza. Zapravo samo 5 službenih disciplina koristi klasičnu Rubikovu kocku, dok preostalih 12 koristi neke (uglavnom) komplikovanije varijante. Svaka disciplina je različita na svoj način i ima baš nešto što je čini posebnom – kaže za naš portal Vukadinović.

Pobjednik takmičenja je Ianis Costin Chele, 11-godišnjak rumunski wunderkid koji je pored medalje osvojio i jedan od prvih pehara sa Rubikovom kockom na vrhu. Ianis je pobijedio sa prosjekom za slaganje klasične Rubikove 3×3 kocke od 8.54 sekundi, a najbolje vrijeme koje je postavio je čak 5.27 sekundi!

– Oboreni su mnogi državni rekordi za većinu zemalja iz kojih dolaze takmičari. Izdvojio bih rezultat Marcela Ručigaja koji je za 55 sekundi zapamtio i naslijepo složio Rubikovu kocku, Ianisovo rezultat slaganja Rubikove kocke od 5.27 sekundi, kao i rezultat domaćeg takmičara od 9.00 sekundi koji je postavio Mihael Vidoš – istakao je predsjednik Rubik kluba iz Banjaluke.

Vukadinović ističe da je dokazano da postoji jasna veza između slaganja Rubikove kocke i sklonosti ka matematici i prirodnim i tehničkim naukama. Iako djeluje da je matematika nužna komponenta slaganja Rubikove kocke, zapravo je slaganje kocke ono što potpomaže razvoju matematičkih vještina kod takmičara.

– Izdvojio bih i socijalni aspekt jer iako većinu takmičara viđamo samo par puta godišnje i ako dolaze iz različitih zemalja, mi postajemo najbolji prijatelji, ali i rivali. Iako se takmičimo jedni protiv drugih uvijek smo tu da pomognemo lošijima da postanu bolji. Prisutan je taj prijateljski takmičarski duh. Kjubing je poseban baš po ovome što sam naveo – naglasio je Vukadinović.

Ono što je posebno kod ovog takmičenja jeste nevjerovatn ozbiljnost i primjetna koncentracija i usredsređenost na samo takmičenje čak i kod najmlađih takmičara. Iako su takmičari uglavnom iz regije zvanični jezik kojim svi takmičari ali i organizatori komuniciraju je engleski. Godine u ovoj neobičnoj disciplini ne znače ama baš ništa, jedino mjerilo je brzina slaganja Rubikove kocke.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)