Toplotni talas “zapalio” Evropu: Temperature više od 40°C
Foto: PNews

Toplotni talas “zapalio” Evropu: Temperature više od 40°C

Junski toplotni talas dostigao je vrhunac tokom prethodnog vikenda.

Španiju, Francusku i druge zapadnoevropske države tokom vikenda je pogodio toplotni talas, koji je izazvao šumske požare, dok suša već nedjeljama plaši poljoprivrednike. Stručnjaci su zabrinuti da će visoke temperature u ranom periodu juna postati nova norma, a posljedice talvih promjena nisu nimalo zanemarljive.

Popularno francusko jugozapadno ljetovalište Bijaric zabilježilo je najvišu temperaturu svih vremena u subotu popodne od 42,9 stepeni Celzijusa, dok je u mnogim dijelovima regiona temperatura premašila 40 stepeni.

Temperature uobičajene za jul i avgust iznenadile su i Španiju, koja je blizu rekordnih junskih temperatura u poslijednje četiri decenije. Španski meteorolozi navode da ljeto u ovoj zemlji zbog globalnog zagrijavanja počinje između 20 i 40 dana ranije u odnosu na period prije 50 godina.

Zvaničnici savjetuju uzimanje što više tečnosti i boravak u raslađenim i zatvorenim prostorima dok je sunce jako.

Ministarka za ekološku tranziciju Teresa Ribera rekla je da je zabrinjavajuće to što se trenutno događa.

– Ovaj rani, rekordni toplotni talas dolazi nakon prvog registrovanog prije manje od mjesec dana, što je izuzetno zabrinjavajuće, navela je Ribera.

Velika Britanija je u petak zabilježila najtopliji dan u godini, sa temperaturama preko 30 stepeni u ranim popodnevnim satima, saopštili su meteorolozi.

Nekoliko gradova u sjevernoj Italiji najavilo je racionalnizovanje potrošnje vode, a region Lombardija bi mogao da proglasi vanredno stanje pošto rekordna suša prijeti žetvi. Italijanske mliječne krave davale su 10 odsto manje mlijeka, saopštilo je u subotu glavno poljoprivredno udruženje Koldireti.

O toplotnom talasu koji je zahvatio dio Evrope klimatolog Žan Deboom rekao je da ova situacija nije ekstremna, ali jeste ekstrman intenzitet vrućina.

– Moramo da razdvojimo dvije stvari. Meteorološka situacija kao takva nije ekstremna zato što postoji mala depresija zapadno od Iberijskog poluostrva koja donosi toplije vrijeme iz sjeverne Afrike. Ono što je ekstremno jeste intenzitet ovih vrućina. Ono što vidimo u južnoj Evropi, ali i u Sjedinjenim Državama i ono što smo vidjeli u maju u Pakistanu i Indiju, prošlog ljeta u Kanadi, u Evropi 2019. godine, predstavlja primjer povećane frekvencije intenziteta i trajanja ovih događaja koji se dešavaju sve ranije, kazao je Debo.

Na pitanje kako da se građani nose sa ovom situacijim i kako gradovi da se prilagode, on je rekao da je veoma važno smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

– Postoji trenutna adaptacija koju sprovode vlasti kada je riječ o zdravlju i zaštiti starijih i male djece. Ali na kraju, nema drugog načina, osim ograničenja emisije gasova sa efektom staklene bašte. Dakle, moramo da smanjimo emisiju gasova u atmosferu. Ovo je jasna poruka koju naučna zajednica sada potvrđuje na dnevnom nivou, istakao je klimatolog Žan Debo.

Euronews

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)