Uoči Dana žena: Šta se nudi u banjalučkim cvjećarama
Foto: V.Ševčuk

Uoči Dana žena: Šta se nudi u banjalučkim cvjećarama

Cvjećari u Banjaluci kažu da se 8. mart izdvaja kao dan sa najvećom prodajom u godini.

U susret Danu žena tradicionalno raste i potražnja za poklonima, a posebno cvijećem.

Zato ne treba da čudi što će narednih dana biti velike gužve ispred cvjećara, bez obzira na činjenicu da će jedna ruža koštati i do šest maraka.

Cvjećari u Banjaluci kažu da se 8. mart izdvaja kao dan sa najvećom prodajom u godini, a u najveći grad Srpske cvijeća uglavnom stiže iz Holandije, zatim Ekvadora i Italije. Da Banjalučani vole cvijeće pokazuje i podatak da cvjećar robu poručuju u prosjeku dva puta sedmično.

Na pitanje ko više kupuje cvijeće, da li su to muškarci ili žene, odgovor je bio da oba pola podjednako kupuju.

Crvena ruža godinama ponosno nosi titulu najtraženijeg cvijeća, potvrdila je za Srpskainfo Aida Gagula, vlasnica jedne od najpoznatijih banjalučkih cvjećara.

– Za crvenu ružu je potrebno odvojiti pet maraka po komadu, dok su one drugih boja nešto jeftinije i po komadu koštaju četiri marke. Osim toga, za jedan karanfil potrebno je odvojiti 1,50 KM, dok je orhideja prve klase u saksiji sa dva štapa 30 KM – rekla je Gagula.

Istakla je da se svake godine bore sa istim problemom, jer dobavljači neumorno dižu cijenu cvijeća.

– Na to smo već navikli, ali ove godine cijene transporta su veoma skočile, što nije opravdano, jer nije bilo velikih skokova cijena goriva – poručila je ona i dodala da su zadovoljni prodajom, a posebno onlajn kupovinom, jer kupci na taj način mogu detaljno pogledati sve ono što cvjećari imaju u ponudi.

Slična situacija je i u još jednoj banjalučkoj cvjećari, gdje nam jer radnica Dragana P. rekla da cijene ruže idu do pet maraka, u zavisnosti od boje, te istakla da cijene neće dizati zbog Dan žena.

– Ruže su uvijek najtraženije, ali podjednako se kupuju i karanfili, čija cijena je dvije marke po komadu, dok je za orhideje potrebno odvojiti i do 35 KM – poručila je Dragana P.

Sa druge strane, postoje i oni koji još nisu definisali zvanični cjenovik.

– Nabavne cijene ruža su veoma skočile, pa još ne znamo kako će se one kretati u prodaji. Mislimo da će one biti šest maraka – riječi su jedne radnice u cvjećari.

Prema njenim riječima, građani najviše kupuju ruže, karanfile, ljiljane, ali i tulipane.

Banjalučanka Jovana K. kaže da ni ove godine neće štedjeti na cvijeću, koje i ove godine namjerava da kupi mami.

– Mama nema omiljeno cvijeće, već joj je bitna pažnja i ja se trudim da je svake godine, bar za Dan žena obradujem. Nije mi bitna cijena, jer za nju ništa nije previse – kazala je Jovana K.

Dodala je da će je ove godine obradovati buketom. Istakla je da  ona voli cvijeće, a najviše voli orhideje i plave ruže.

– Nadam se da ću i ja za taj dan dobiti bar jednu lijepu orhideju – rekla je Jovana.

Nikola P. kaže da svake godine cvijeće kupuje mami, baki i djevojci.

– Iskreno govoreći, u cvjećaru ulazim samo za Dan žena, ali tada ne žalim novac. Kupim sve ono što mi se dopadne. Baki uvijek kupujem ljubičaste orhideje, jer to najviše voli – rekao je Nikola P.

Kako je nastao 8. mart

Ovaj dan je nastao kao dan borbe za ženska ljudska prava, odnosno dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

Prvi Dan žena je obilježen 1909. godine u Sjedinjenim Američkim Državama deklaracijom koju je donijela Socijalistička stranka Amerike.

Između ostalih važnih istorijskih događaja, njime se obilježava i požar u fabrici tekstila u Njujorku kada je poginulo preko stotinu žena. Smatra se da su radnice bile zadržane unutar fabrike kako bi ih se spriječilo da štrajkuju sa drugim radnicima. Tada se obično radilo 10 sati dnevno.

Srpskainfo

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)