UPRKOS PRIRODNOM BOGATSVU U četiri mjeseca iskeširano preko 9 miliona za uvoz flaširane vode
Foto: V. Ševčuk

UPRKOS PRIRODNOM BOGATSVU U četiri mjeseca iskeširano preko 9 miliona za uvoz flaširane vode

Najviše flaširane vode stiže iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.

Iako BiH obiluje izvorima pitke vode, vrijednost uvezene flaširane vode svake godine se postepeno povećava.

To potvrđuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, prema kojima je za četiri mjeseca ove godine na domaće tržište stiglo oko  17, 3 miliona litara vode u vrijednosti od 9.7 miliona konvertibilnih maraka. Dok je u prva četiri mjeseca 2022. godine uvezeno 16. 6 miliona litara flaširane vode koja je koštala 8,6 miliona KM.

– U 2022. godini BiH je uvezla prirodne flaširane vode, bez dodataka šećera, 55, 2 miliona litara u vrijednosti 28,9 miliona maraka – rekli su nam iz UIO BiH.

Poređenja radi godine 2013. BiH uvezla je oko 20 miliona litara vode u vrijednosti od oko 9 miliona KM, i gotovo svake godine do danas, ta količina se povećavala.

Najviše flaširane vode stiže iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, dok vodu najviše izvozimo u Hrvatsku, Srbiju i Tursku.

Izvoz i lobi

Ono što je iznenađujuće jeste činjenica da je BiH trenutno sedma u Evropi, a prva u regionu, po izvorima pitke vode, a ipak uvoz prenjači nad izvozom.

– U prva četiri mjeseca ove godine izvezli smo nešto više od 16 miliona litara vode, u vrijednosti od 8,6 miliona KM – podaci su UIO.

Država treba zaštititi domaće proizvođače od jakog uvoznog lobija koji agresivnim markentingom i dampinškim cijenama potapa domaće proizvođače, smatraju ekonomisti.

– Ono što je prva prepreka je naša sklonost ka tome da kupujemo robe koje su iz inostranstva, a drugi problem koji se javlja je da većina voda koje uvozimo pripada grupaciji multinacionalnih kompanija koje jako puno ulažu u ovladavanje tržištima. Ulaze sa damping cijenama obaraju cijene, tako da domaći proizvođači dolaze u nepovoljnu situaciju – izjavi je nedavno ekonomista Aleksandar Ljuboja.

Sličnog stava su i potrošači sa kojima smo razgovarali, kako kažu, voda iz uvoza često je bolje pozicionirana.

– Iskreno, flaširanu vodu rijetko kupujem, ali kada uzimam ne gledam mnogo da li je domaći ili strani proizvod, rekla je Nataša K. za naš portal.

Stručnjaci napominju da u smanjenju disbalansa u uvozu i izvozu flaširane vode mogu pomoći i građani birajući i kupujući domaće proizvode.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)