UŠTEDA STRUJE Sve što trebate znati o LED trakama
Foto: Udruženje Bozon

UŠTEDA STRUJE Sve što trebate znati o LED trakama

Proces instaliranja LED traka je prilično lak i ne traje dugo.

Upotreba LED traka je sve veća u savremenom dizajniranju osvetljenja.

Koriste ih arhitekte i dizajneri, primjenjuju se u industrijskim objektima, komercijalnim projektima, kao i u domaćinstvima. Imaju sve veću primjenu zbog svojih karakteristika kao što su: efikasnost i ušteda električne energije, dostupne su u različitim bojama i sa različitim intenzitetom osvjetljenja, a i lako se instaliraju.

LED trake su fleksibilne trake na kojima su raspoređene LED diode.

Posjeduju samoljepljivu pozadinu što im omogućava da budu pričvršćene na bilo koju površinu a zbog fleksibilnosti i postavljene u bilo kojem položaju.

Proizvode se u različitim nijansama bijele boje ali i u više različitih boja.

Još jedna bitna karakteristika LED traka je da se mogu rezati, običnim makazama, po već obilježenim mjestima za rezanje.

Kad pričamo o LED trakama/diodama, onda moramo pomenuti i fizičku veličinu svjetlosni fluks.

Svjetlosni fluks za datu površinu jednak je energiji koja protekne u jedinici vremena kroz tu površinu i čovečije oko ga vrednuje kao svjetlost. Mjerna jedinica je lumen. Lumen je izvedena jedinica koja se definiše kao svjetlosni fluks, kojeg u prostorni ugao od 1sr (steradijana) zrači tačkasti izvor svjetlosti, čiji je intenzitet (jačina svjetlosti) isti u svim smjerovima i jednak je 1cd (kandela). Što je veća snaga LED trake, veći je i intenzitet svjetlosnog fluksa, a samim tim i osvjetljenost prostora oko LED trake ili LED sijalice ili samo pojedinačne diode.

Ukoliko u garderoberu slabo prepoznajete slične boje, kao što su npr. crna i teget, postavite  LED trake sa visokim CRI (color rendering index).  Što je ovaj indeks veći, boje u enterijeru će izgledati  kao i na prirodnoj svjetlosti. On se kreće od 0 do 100 i u ovom slučaju je preporučljivo koristiti LED trake sa CRI preko 80.

Proces instaliranja LED traka je prilično lak i ne traje dugo. Osnovna oprema koja je ovdje potrebna pored LED trake je napajanje.

Opciono, od opreme mogu da se koriste još i konektori koji služe da se spoji više traka. Dimeri i kontrolori dodatno služe za regulisanje inteziteta osvjetljenosti i promjenu boja.

Ponekad će vam možda trebati snažan efekat zasićenih boja.

Za ove situacije, obojene LED trake mogu ponuditi sjajne efekte. Dostupne su boje u cijelom vidljivom spektru: ljubičasta, plava, zelena pa čak i ultraljubičasta i infracrvena. Postoje dvije osnovne vrste obojenih LED traka: fiksna jednobojna i boja koja se mijenja. LED traka fiksne boje emituje samo jednu boju i princip rada je isti kao i kod bijele trake.

LED traka koja mijenja boju se sastoji od više kanala na jednoj traci. Najosnovniji tip će uključivati crvene zelene i plave kanale (RGB), omogućavajući nam da miješamo različite komponente boja i postignemo praktično bilo koju nijansu bilo koje boje.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)