Vlada Republike Srpske usvojila izvještaj Savjetu bezbjednosti UN
Foto: D. Rakita

Vlada Republike Srpske usvojila izvještaj Savjetu bezbjednosti UN

Vlada u Izvještaju za period maj 2021 - oktobar 2022. godine izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH

Republika Srpska posvećena je Dejtonskom sporazumu i potrebno je da međunarodna zajednica i bošnjačko rukovodstvo u BiH prestanu da napadaju Sporazum i prihvate ga kao ključ budućnosti BiH.

Navodi se to 28. izvještaju Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.Izvještaj je danas usvojika  Vlada Republike Srpske.

Izvještaj se odnosi na period maj 2021 – oktobar 2022. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada Republike Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.

U izvještaju je navedeno da je Dejtonski sporazum kamen temeljac regionalnog mira više od četvrt vijeka.

– Sporazum ne samo da je donio trajan mir, nego je i dao formulu za stabilnost i demokratsko upravljanje u zemlji sa tri duboko podijeljene etničke grupe sa snažnim, ali različitim identitetima. Godine teških diplomatskih napora, potkrijepljenih detaljnim analizama raspoloživih opcija za uspostavljanje mira u BiH, proizvele su sporazum kojim u potpunosti nije bio zadovoljan niko, ali su ga svi prihvatili. Napadi na Sporazum unutar i izvan BiH su nepromišljeni, kratkovidi i opasni – istaknuto je u izvještaju.

Podvučeno je da je Republika Srpska u potpunosti posvećena Dejtonskom sporazumu, kao i suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH. Republika Srpska, dodaje se, svoju opredijeljenost dosljedno naglašava već dugi niz godina u svojim redovnim7 izvještajima Savjetu bezbjednosti UN. Njena opredijeljenost uključuje i odlučnost da se Ustav BiH, uključujući odredbe koje garantuju autonomiju entiteta i prava konstitutivnih naroda, vjerno poštuju.

– Srpska insistira na tome da ustavnu strukturu uspostavljenu Dejtonskim sporazumom i vladavinu prava zasnovanu na toj ustavnoj strukturi poštuju strane i u BiH i van nje. Republika Srpska nastaviće da radi na zaštiti svojih prava iz Ustava BiH političkim i pravnim sredstvima, uz stav da BiH može uspjeti i napredovati samo ako se budu štitila prava entiteta i konstitutivnih naroda – piše u izvještaju.

Navedeno je i da Republika Srpska smatra da je dijalog, u dobroj vjeri i u okviru Dejtona, ključ dugoročnog uspjeha BiH.

– Čvrsto je uvjerena da BiH može uspjeti pod uslovom da domaće strane u BiH i međunarodna zajednica poštuju Dejtonski sporazum – istaknuto je u izvještaju

Upozoreno je i da članovi međunarodne zajednice moraju prestati da napadaju Dejtonski sporazum da bi BiH imala ikakvu šansu da uspije i ostvari prosperitet.

– Nažalost, neki članovi međunarodne zajednice sa arogancijom gledaju na Dejtonski sporazum. Njihovi neobaviješteni i nepromišljeni stavovi predstavljaju trijumf naivne nade nad iskustvom i ugrožavaju stabilnost i budućnost zemlje. Na primjer, zabrinjava to što rezolucija njemačkog Bundestaga o BiH, koju je usvojio 7. jula 2022. godine, ukazuje da se Njemačka, jedan od garanta Dejtona, okreće protiv Sporazuma – napominju u izvještaju.

Naglašeno je da, uprkos turbulentnoj politici BiH, njena bezbjednost nije ugrožena.

– Lažna uzbuna o bezbjednosti u BiH je neiskren politički trik. U toku je usaglašena kampanja za povećanje strane intervencije u BiH, uz alarmantna upozorenja da je BiH na ivici rata. Neki članovi međunarodnog komentarijata namjerno preuveličavaju rizike po stabilnost BiH u nadi da će to dovesti do kraja dejtonskog ustava BiH. Sanjaju o „Dejtonu II“ koji će BiH dogovorenu u Dejtonu zamijeniti centralizovanom „građanskom“ državom bez zaštite srpske i hrvatske zajednice. Ti snovi su krajnje nerealni- a takvi su, srećom, i izgledi da BiH ponovo ogrezne u rat – istakli su u saopštenju.

Republika Srpska, podvučeno je, dosljedno isključuje svaku mogućnost nasilja.

– Čak i uz prijeteću retoriku bošnjačkog vrha u Sarajevu, Republika Srpska i njeno rukovodstvo dosljedno i kategorički odbacuju svako pribjegavanje nasilju i insistiraju na rješavanju političkih nesuglasica u BiH isključivo mirnim dijalogom. Srpska ističe da je čvrsto opredijeljena za mir i ubijeđena da je BiH u stanju da prevaziđe trenutne izazove kroz intenzivniji politički dijalog između domaćih strana, usmjeren na pronalaženje rješenja u interesu svih konstitutivnih naroda i građana BiH. Uz to, Republika Srpska posvećena je očuvanju Ustava BiH koji garantuje autonomiju entiteta i prava konstitutivnih naroda. Kako je navedeno u ranijim izvještajima Savjetu bezbjednosti, Republika Srpska nema planove za bilo kakav oblik secesije – navedeno je, između ostalog u izvještaju.

U prvom dijelu, Izvještaj se bavi rezultatima izbora u BiH održanih 2. oktobra 2022. godine, uključujući uspjeh aktuelne vladajuće koalicije u Republici Srpskoj, koji su dokazali podršku birača iz Republike Srpske njenoj energičnoj odbrani Dejtonskog sporazuma. U ovom dijelu Izvještaj govori i o izboru dva političara u Predsjedništvo BiH koji rade na ukidanju Dejtonskog sporazuma, što je za žaljenje, uskraćivanju predstavljanja Hrvatima u Predsjedništvu BiH i nalogu Centralne izborne komisije za ponovno brojanje rezultata izbora za predsjednika Republike Srpske.

U drugom dijelu, objašnjava se zašto je poštovanje Dejtonskog sporazuma od suštinskog značaja za uspjeh BiH s obzirom na njenu tragičnu istoriju. Takođe se konstatuje da mnogi uspješni demokratski sistemi predviđaju regionalnu autonomiju i nacionalna prava. Naglašava se posvećenost Republike Srpske Dejtonskom sporazumu i potreba da međunarodna zajednica i bošnjačko rukovodstvo u BiH prestanu da napadaju Sporazum i prihvate ga kao ključ budućnosti BiH.

U trećem dijelu naglašava se da bezbjednost u BiH nije ugrožena uprkos neodgovornoj retorici pojedinih bošnjačkih političara, te da je uzbunjivanje javnosti zbog bezbjednosne situacije u BiH ciničan politički trik. Takođe se ističe da Republika Srpska dosljedno isključuje svako pribjegavanje nasilju i da nema planove za otcjepljenje.

Četvrti dio Izvještaja bavi se štetnim posljedicama koje djelovanje Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i dalje ostavlja u BiH. Objašnjava se po čemu su diktatorska ovlašćenja koja je OHR prigrabio očigledno nezakonita i zašto odluke njemačkog diplomate Kristijana Šmita flagrantno krše Dejtonski sporazum. U ovom dijelu navodi se i zašto žestoko odbijanje bošnjačkih stranaka da prihvate Šmitovu odluku pomaže da se razotkrije nelegitimnost OHR-ovih ovlašćenja. Štaviše, konstatuje se sve veća podrška zatvaranju OHR-a i pozivi OHR-u da se konačno odrekne prigrabljenih diktatorskih ovlašćenja.

Konačno, u petom dijelu pozdravlja se nedavna odluka Evropske komisije kojom se preporučuje da BiH dobije status kandidata za članstvo u EU i naglašava podrška Republike Srpske evropskim integracijama BiH.

Glas Srpske

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)