Vukomanović: Kako danas vaspitamo i obrazujemo djecu takva će nam biti budućnost
Foto: V. Ševčuk

Vukomanović: Kako danas vaspitamo i obrazujemo djecu takva će nam biti budućnost

Frapantno je da škole zataškuju nasilje zbog reputacije - rekla je ona.

Frapantan je podatak da je dvadeset odsto djece tokom školovanja doživjelo neki vid nasilja, jedna trećina njih je gledala nasilje i smatralo da ih se to ne tiče, a druga trećina djece je prijavilo nasilje ali nisu dobili nikakvu reakciju odgovornih.

Rekla je ovo poslanica PDP u Narodnoj skupšini Republike Srpske Tanja Vukomanović komentarišući izvještaj Ombudsmana za djecu “Vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama”.

-Izuzetno je važna tema kako danas obrazujemo i štitimo našu djecu. Nekoliko podataka iz ovog izvještaja su meni zapali za oko i imamo puno toga da naučimo iz njega. Dvadeset odsto djece tokom školovanja doživjelo je neki vid nasilja, sedamdeset odsto njih je to doživjelo u učionicama, u obrazovnim ustavama gdje bi oni trebali biti najsigurniji – rekla je Vukomanovićeva.

Pohvalila je izvještaj ali je napomenula da njim posao nije gotov i da tek počinje, jer bi se Ministarstvo, Vlada i škola na osnovu ovih podakata trebali uključiti i angažovati da zaposleni u obrazovnim institucijama reaguju na nasije.

-Pet odsto djece je reklo da je doživjelo neko nasilje od zaposlenih u školama. Oni u školama trebaju biti zaštićeni i naučeni, da iz škole dolaze bolji, a ne preplašeni i naučeni pogrešne stvari gledajući tuđe primjere. Problem jeste i tempo života i smatram da se istim mehanizmima koje koristimo već dugi niz godina ne možemo boriti danas. Da li se dijete danas uopšte može kazniti ako izvrši nasilje? Da li roditelji upravljaju obrazovnim sistemom? Da li smijemo kazniti djecu nekih “bitnih” osoba? – upitala je poslanica PDP.

Vukomanovićeva ističe da nasilje nije samo udarac, da je etiketiranje, izbacivanje iz grupe i društva takođe veliki problem.

-Djeca su okrutna, neki se znaju nositi sa tim neki ne, i ne smijemo dozvoliti da djeca sebi oduzimaju život zbog nasila, a vidjeli smo takve primjere što kod nas, što u regionu. Sistem jeste zakazao, to govorim već godinama, ali ne možemo uvijek sistem kriviti. Ima i do roditelja, nastavnika, ali da bi sve to sredili moramo da idemo odozgo i da shvatimo da smo svi odgovorni, od nastavnika, direktora, pedagoga, roditelja, kolega u razredu pa sve do glavnog u sistemu koji treba da uzme ovaj izvještaj i iskoristi ga da bi se nešto poboljšalo – rekla je Vukomanovićeva.

Ona ističe da je frapantan podatak da se zataškavaju nasilja, tuče, polna uznemiravanja kako se ne bi pokvario ugled škole i da ti direktori ne bi dobili sankcije od onih koji su ih postavili na tu funkciju.

-Drugačije je vrijeme, djeci je sve dostupnije, kockarnice sui m bliže od nekih drugih edukativnih stvari. Tu je i politika u kojoj se jasno vidi da bahatost prolazi i biva nagrađena, a djeca sve to gledaju i uče na lošim primjerima. Kako raditi sa djecom koja su nasilnici? Kako zaštiti dijete koje ispašta od nasilnika? Ne smiejmo zanemariti ni djecu koja maltretiraju životinje, jer to u ozbiljni pokazatelji da dijete može imati probleme i kasnije – upitala je Vukomanovićeva.

Zaključila je da ovo svima treba biti opomena i alarm da se uključe i da se bore protiv nasilja, jer kako kaže, ovo je jedna od najvažnijih tema jer kako danas čuvamo, vaspitamo i obrazujemo djecu, takva će nam biti budućnost.

BLink

 

 

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)