Zoran Popović od odgovornog za aferu u Vodovodu do predsjednika Skupštine grada Banjaluka
Foto: instagram.com/mdodik.official

Zoran Popović od odgovornog za aferu u Vodovodu do predsjednika Skupštine grada Banjaluka

Popovića javnost zna po aferi vezanoj za upravljanje Vodovodom, a upravo ga je sa te pozicije smijenio gradonačelnik Draško Stanivuković u avgustu 2021.godine.

Zoran Popović biće novi predsjednik Skupštine grada Banjaluka i zasjesti u vruću stolice koja je upražnjena od odlaska Mladena Ilića u Narodnu skupštinu Republike Srpske i koju su odobrnici vladajuće većine izbjegavali puna tri mjeseca.

Odlučeno je to na sastanku Gradskog odbora SNSD Banjaluka i predsjednika ove stranke Milorada Dodika, zanimljivo bez prisustva samog glavnog aktera, Zorana Popovića. Barem po fotografiji koju je Dodik podijelio na svom omiljenom kanalu komunikacije – instagramu, Popović nije bio prisutan navedenom sastanku.

Postavlja se logično pitanje zašto baš Popović?

SNSD u skupštinskim klupama ima Srđana Amidžića, univerzitetskog profesora, Dragoslava Topića, šefa Kluba odbornika SNSD-a i istaknutog člana gradskog SNSD-a koji je možda i prednjačio u aktivnostima na sjednicama Skupštine grada, a tu je i doktorica Nevena Todorović, dugogodišnji priznati medicinski radnik i direktor banjalučkog Doma Zdravlja…

Popovića javnost, barem u posljednjih par godina zna isključivo po aferi vezanoj za upravljanje banjalučkim Vodovodom, a upravo ga je sa te pozicije smijenio aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković u avgustu 2021.godine.

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković podnio je u aprilu prole godine Okružnom javnom tužilaštvu krivične prijave protiv bivšeg direktora “Vodovoda” Zorana Popovića, kao i još pet odgovornih lica, zbog sumnje da su počinili krivično djelo “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja”.

Gradonačelink je tada rekao da se radi se o brojnim zloupotrebama kada je riječ o nabavci i radovima na adaptaciji zgrade “Vodovoda” dok je na čelu tog preduzeća bio Popović.

– Vidjeli ste jednu frapantnu činjenicu, gdje me niko nije demantovao. Čuli ste direktora “Vodovoda”, koji je rekao da ne može da zna koliko to košta. Ali, direktore, možete da znate da li vam je umjesto 11 vrata isporučeno osam, da troje vrata nikada nije ugrađeno. Mogli ste da znate da nikada nisu izvršeni zidarski radovi. Mogli ste da znate da ste platili 250.000 maraka faktura koje su kao vazduh, dakle ne vide se – izjavio je Stanivuković.

Popović je na Stanivukovićeve tvrdnje odgovorio da je “sve urađeno po zakonu, te pozvao institucije da rade svoj posao”.

– Postoji razlog zašto je Stanivuković sve ovo izmislio. “Vodovod”je pod njegovom vlasti i s njegovim ljudima doveden pred bankrot. Dok sam ja bio direktor, preduzeće je bilo u plusu, smanjio sam broj zaposlenih, povećao prihode, smanjio rashode. Predao sam ga njegovim ljudima sa dobiti od 1,3 miliona KM – izjavio je Popović.

Mediji su prije dvije godine objavili dokument Tima za reviziju Grada Banjaluka koji se bavio kontrolom dokumentacije, izvedenih radova i cijene radova i materijala na novim prostorijama Vodovoda kupljenih od ZIBL-a polovinom 2017. godine.

U njima se navodi da je rukovodstvo Vodovoda na čelu sa bivšim direktorom Zoranom Popovićem oštetilo ovo preduzeće za preko milion konvertibilnih maraka, a kontrolu je vršio sudski vještak građevinsko-arhitektonske struke.

U mišljenju stručnog vještaka navodilo se da  “cijene građevinskog, elektro i mašinskog dijela radova, kao i cijena enterijera su duplo veće od tržišnih cijena radova i materijala”.

Zaključak je da je ukupna vrijednost stvarno izvedenih radova i ugrađenih materijala po tržišnim cijenama 928.319,71 KM, a ukupno je plaćeno 1.981.472,00, što nas dovodi do razlike, odnosno do cifre od čak 1.053.152,29 KM!

– Na osnovu svega gore iznesenog, a u skladu sa nalazom vještaka građevinske struke može se utvrditi da su stvarno izvedeni radovi i ugrađena oprema i materijali, a obračunati po tržišnim cijenama, pretplaćeni za iznos od 1.053.152,29KM. Shodno navedenom potrebno je da se protiv odgovornih lica pokrenu krivični postupci radi utvrđenja krivične odgovornosti i naknade štete preduzeću Vodovod a.d. u vidu vraćanja nezakonito pribavljenog novca – nalazi se u zaključku stručnog vještaka.

U julu 2022.godne, nakon niza urgencija Grada Banjaluke, Okružno javno tužilaštvo uputilo je Policijskoj upravi Banjaluka, Sektoru kriminalističke policije, zahtjev za prikupljanje potrebnih obavještenja u vezi sa ranije predatim krivičnim prijavama protiv odgovornih lica u slučaju „Vodovod“.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)