6 funkcija koje je Apple preuzeo od Androida sa iOS-om 16
Foto: Apple

6 funkcija koje je Apple preuzeo od Androida sa iOS-om 16

Apple-ovo najnovije ažuriranje za iPhone ima dosta inovativnih funkcija, kao i neke poznate dodatke.

Apple je imao niz najava koje je trebao dati na svom godišnjem WWDC događaju ove sedmice, a iOS 16 je bio jedno od atkuelnijih najava. Najnovija verzija iPhone operativnog sistema donosi niz odličnih funkcija poput segmentacije slika (preklapanje dve slike) za pozadine zaključanog ekrana, mogućnost izrezivanja subjekata na slikama pomoću mašinskog učenja i obavijesti u realnom vremenu na zaključanom ekranu.

Međutim, postoji nekoliko dodataka za iOS 16 koji bi mogli biti poznati korisnicima Androida. Pogledali smo neke od funkcija koje je Apple preuzeo od Androida za svoju vlastitu mobilnu platformu.

1. Prevod uživo

Možda najistaknutija funkcija iOS 16 preuzeta sa Androida su titlovi uživo, pri čemu Apple najavljuje transkripcije u realnom vremenu za razgovore, audio i video zapise. Ovo je identično Googleovoj funkciji titlova uživo (debutirala 2019.), koja koristi mašinsko učenje na uređaju za transkripciju bilo kojeg zvuka koji se reproducira na uređaju.

Apple je također najavio da iOS 16 podržava prevode uživo za Facetime pozive. Googleovo rješenje već podržava telefonske pozive, video pozive i audio poruke uopšteno. U svakom slučaju, drago nam je što obje platforme sada nude ovu zgodnu funkciju pristupačnosti.

2. Vidžeti na zaključanom ekranu

Jedna od velikih karakteristika iOS 16 koje je Apple reklamirao je dodavanje vidžeta za zaključani ekran, koji vam omogućavaju da vidite informacije poput vremena, događaja, vremenskih zona i alarma sa vašeg zaključanog ekrana. Možete čak imati više zaključanih ekrana vezanih za različite “Focus” profile. Zvuči prilično zgodno, ali to je još jedna karakteristika koja je tehnički prva stigla na Android.

Zapravo, vidžeti za zaključani ekran debitovali su na Androidu još 2012. godine sa dolaskom Androida 4.2. Ovo vam je zaista omogućilo da dodate sat, kalendar i druge elemente na zaključani ekran. Nažalost, Android 5.0 je skoro u potpunosti uklonio ovu funkciju. Međutim, kao što je Samsungov One UI i dalje nude unaprijed određeni izbor widgeta.

3. Zajednička biblioteka fotografija

Google Photos već dugo nudi funkciju dijeljenja fotografija, omogućavajući vam da dijelite albume sa ostalim ljudim i dopuštajući im da dodaju svoje fotografije u kolekciju. Google-ova usluga vam također omogućava dodavanje fotografija u album po licu, tako da možete automatski dodati sve snimke svoje bake u album ako želite. Čak predlaže kontakte za dijeljenje na osnovu toga ko je na fotografiji.

Ovo je još jedan koncept koji je Apple preuzeo od Googlea sa iOS-om 16, iako sa nekoliko sopstvenih podešavanja. Funkcionalnost dijeljene biblioteke fotografija iCloud-a sada vam omogućava da podijelite svoju biblioteku fotografija i video zapisa sa do pet drugih ljudi. Ali također prati Google Photos dopuštajući ovim korisnicima da dodaju svoj sadržaj u biblioteku. Takođe možete odabrati šta ćete dodati biblioteci na osnovu datuma početka ili ljudi prikazanih na snimcima – prilično super.

4. Prevod preko kamere u realnom vremenu

Apple je prihvatio mašinsko učenje na razne načine, a iOS 16 takođe pokazuje još jednu zgodnu upotrebu tehnologije. Appleovi uređaji sada mogu pristupiti funkcionalnosti kamere za prevođenje u aplikaciji kamere, što vam omogućava da usmjerite kameru na tekst kako biste dobili prijevode.

Android uređaji imaju ovu funkciju godinama putem aplikacije Google Translate, omogućavajući vam da usmjerite kameru telefona na tekst kako biste dobili prijevod koji se preklapa na ekranu uživo. Appleov snimak je malo ograničeniji, jer u suštini snima fotografiju, a zatim preklapa prijevod na tekst na snimljenoj slici, dok kod Androida se prevod dešava u realnom vremenu.

5. Promjena veličine prozora aplikacija

Ovo zapravo nije iOS 16 funkcija, već iPad OS 16 funkcija. Ipak, novootkrivena mogućnost iPad-a da pokreće prozore aplikacija koje se mogu mijenjati je kopija onoga što mnogi Samsung tableti nude već nekoliko godina.

Samsung već dugo nudi promjenjive veličine, preklapajuće prozore aplikacija na svojim tabletima, posebno kada se koristi Dex način rada bilo na samom tabletu ili preko vanjskog ekrana. Rekavši to, ova funkcija je bila skrivena pod postavkama Dex Labsa neko vrijeme nakon objavljivanja, dok se nekim aplikacijama zapravo ne može promijeniti veličina.

6. Poništite/zakažite slanje e-pošte

Apple je također najavio mogućnost poništavanja slanja e-pošte u svojoj aplikaciji Mail, zajedno sa mogućnošću zakazivanja slanja e-pošte. Prvo je posebno korisno ako shvatite da ste pogriješili ili ste poslali poštu pogrešnoj osobi.

Obje funkcije su se nedavno pojavile u Gmailu. U stvari, poništavanje slanja je prvi put najavljeno kao eksperimentalna funkcija još 2009. godine. U svakom slučaju, ove funkcije su dostupne na Gmailu za Android, PC i iOS.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)