BITKA ZA SLAVIJU Šta se dešava sa velikanom jugoslovenskgo sporta?
Foto: D. Rakita

BITKA ZA SLAVIJU Šta se dešava sa velikanom jugoslovenskgo sporta?

Bokseri tvrde da je uprava uništila klub, uprava tvrdi da je sve po zakonu.

Članovi i treneri bokserskog kluba Slavija iz Banjaluke, dva puta već u posljednjih desetak dana, okupljaju se ispred prostorije ovog, nekadašnjeg, velikana banjalučkog i jugoslovenskog sporta.

Oni tvrde da je Slavija na dnu, da je mandat skupštini istekao i da je upravni odbor nelegalan. Traže reakciju nadležnih institucija i spas kluba. Članovi uprave ovog kluba tvrde, u razgovoru sa novinarom Blinka, da sve nije baš tako kako se iznosi na okupljanjima ispred prostorija kluba.

Klub je pred gašenjem i nešto pod hitno treba biti učinjeno kako bi se Slavija spasila, tvrde članovi, bivši bokseri i treneri na okupljanjima ispred prostorija BK Slavija. Oni upozoravaju da je mandat skupštine produžen, da je statut kluba izmijenjen a da je upravni odbor kluba nelegalan.

-Slavija je došla do dna, više nema dalje, dole više ne može. Bokseri, treneri i bivši bokseri imaju samo dva zahtjeva. Traže izbor nove skupštine i smjenu upravnog odbora-  rekao je na okupljanju 15. juna trener u BK Slavija, Vladan Kljaić.

Kljaić je nakon drugog okupljanja u nedelju rekao da niko još nije kontakrirao ni boksere ni trenere da pita u kakvim problemima je Slavija.

A problemi su blokiran račun, loša infrastruktura u klubu, loši uslovi za treninge, prokišnjavanje krova, nedostatak tople vode, grijanja zimi.

Okupljeni insistiraju na tome da bude izabrana nova skupština kluba i da bude izabrana nova uprava.

Predsjednik Upravnog odbora BK Slavija je Zoran Milaković. Njegovo imenovanje na mjesto prvog čovjeka Slavije, okupljeni, takođe, dovode u pitanje.

Uprava Slavije: Nije baš sve crno bijelo!

Blink je tražio odgovore od članove uprave Slavije na tvrdnje iznesena na dva dosadašnja okupljanja. Članovi uprave kluba i predsjednik skupštine Slavije Živko Karalić, za BLINK, tvrde da sve što je učinjeno u mandatu ove uprave kluba je učinjeno u skladu sa zakonom.

Oni objašnjavaju da je klub po novom Zakonu o sportu Republike Srpske bio dužan da sa novim zakonom uskladi statut kluba a da je tada iskorištena zakonska mogućnost da u statutu bude promjenjeno trajanje mandata uprave sa četiri na pet godina.

I da je sve, u skladu sa zakonom, završeno u Osnovnom sudu u Banjaluci. Pokazuju da je sve predato ministarstvu sporta. Objašnjavaju da je ministarstvo u aprilu ove godine odgovorilo da u statutu ima nekih grešaka a da je to ubrzo ispravljeno.

– Mi nismo ništa mijenjali u ststutu, samo smo ga uskladili sa novim Zakonom o sportu. Od 2017. do danas skupština je radila demokratski i parlamentarno – kaže predsjednik skupštine BK Slavija, Živko Karalić.

Članovi uprave sa kojima smo razgovarali objašnjavaju da je prije nekoliko mjeseci ostavku na mjesto predsjendika kluba podnio Milovan Štrbac i da je da je na to mjesto, na prijedlog Upravnog odbora, skupština većinom glasova izabrala Zorana Milakovića, 13. juna ove godine.

Uprava kluba priznaje da je račun kluba blokiran i da funkcionišu na način da imaju saradnju sa Bokserskim savezom Republike Srpske i njihovim računom, kako rade i mnogi drugi sportski klubovi u RS iz istog razloga.

Račun je blokiran, tvrde, krivicom prethodnih uprava i pojedinaca koji su u Slaviji bili dok je u Slaviju ulazilo više novca od grada i države. Tvrde da su 2017. godine kada je nova uprava preuzela klub, zatekli 185.000 maraka duga a da je klub do danas smanjen na pedesetak hiljada.

Zoran Milaković, predsjednik UO Slavije kaže da ne stoje tvrdnje da je klub pred gašenjem i da ga se gura u stečaj u prilog čemu upravo govori smanjenje duga.

– Svoje pare sam uložio u popravke ringa, instalacija i ne stoje tvrdnje da krov prokišnjava, krov ne prokišnjava od nove godine, prokišnjavao je prije ove uprave, ne stoje tvrdnje da ne rade mokri čvorovi, da nema tople vode. Oni ničim ne obrazlažu tvrdnje da se klub gura u stečaj – kaže Milaković.

On vjeruje i da iza svega stoje interesi pojedinaca koji bi ponovo željeli da uđu u klub, a koji su ga napustili kada je bio pred ambisom i koji su napravili najveći dio dugova.

-Mnogi od njih dolaze na okupljanja ispred prostorija kluba – kaže Milaković.

Jedina pomoć od Grada

Članovi uprave svjedoče da klub trenutno dobija samo sredstva od grada Banjaluka, oko 8.000 godišnje, što je nedovoljno za funkcionisanje, a da od ministarstva sporta ne dobijaju gotovo ništa godinama.

Tvrde i da je sa gradonačelnikom Banjaluke, Draškom Stanivukovićem, dogovoreno da na neki način budu riješena i određena dugovanja na osnovu zakupa prema gradu.

-Prethodne uprave su gomilale dugove i pored, uglavnom, veće finansijske podrške institucija- rekao je Zoran Milaković. On kaže i da ova uprava, i pored želja mnogih, neće dozvoliti da Slavija ode u stečaj.

Članovi, treneri, bokseri i bivši bokseri Slavije koji su se, prvi put, okupili sredinom prošlog mjeseca tada su najavili da neće odustati od borbe za bolju Slaviju.

Članovi upravnog odbora kluba tvrde da na okupljanjima ispred prostorija sigurno ima onih koji žele dobro Slaviji ali i onih koji nemaju nikakve veze sa Slavijom, čak i onih koji su učestvovali u njenom uništavanju prethodnih desetak godina.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)