DRINA POD SMEĆEM Iz Inspektorat RS za BLink: Izvor problema na teritorijama drugih država (VIDEO)
Foto: dron.ba/YT

DRINA POD SMEĆEM Iz Inspektorat RS za BLink: Izvor problema na teritorijama drugih država (VIDEO)

Preduzimanja bilo kakvih mjera od strane inspekcijskih organa je praktično isključena, jer je izvor problema na teritorijama drugih država.

– Plutajući otpad na rijeci Drini ugrožava rad Hidroelektrane Višegrad – upozorila je pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Svetlana Radusin.

Sličan problem postoji i na rijeci Vrbas.

– Velike količine otpada dolaze iz Federacije BiH na HE Bočac – navela je Radusin.

Podsjetimo, ogromna količina otpada na rijeci Drini kod Višegrada ponovo se našla u žiži javnosti kada su brojni svjetski mediji prenijeli vijest o smeću sa šokantnim fotografijama i video snimcima koje možete vidjeti u okviru teksta.

Iz Vlade RS  kažu da su svjesni problema, te da su pozivali na sastanke sa nadležnima iz susjednih država nakon čega su imenovane stručne komisije, ali da je pandemija korona virusa spriječila ispunjenje svih ciljeva.

– Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske problem plutajućeg otpada na rijeci Drini koji se sakuplja ispred HE Višegrad, je prepoznalo i u strateško-planskim dokumentima (Strategija upravljanja otpadom 2017-2026, Republički plan upravljanja otpadom 2019-2029), kao mjesto većeg zagađenja životne sredine tzv. „crnu tačku“. Izvor navedenog problema, nije u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini, već u susjednim državama, Republici Srbiji i Crnoj Gori, odakle navedeni otpad dolazi vodenim tokovima koji su u slivu rijeke Drine – kažu u ministarstvu.

Isto priču potvrđuju za BLinka iz Inspektorata Republike Srpske.

– Problem plutajućeg otpada na rijeci Drini koji se za vrijeme visokih vodostaja sakuplja na brani HE „Višegrad“, prisutan je već duži niz godina i jedini način njegovog rješavanja je saradnja sa susjednim državama. Naime, navedeni otpad najvećim dijelom dolazi vodenim tokovima koji su u slivu rijeke Drine uzvodno od akumulacije HE „Višegrad“, odnosno sa teritorije Republike Srbije i Crne Gore. U ovim slučajevima mogućnost inspekcijske kontrole i preduzimanja bilo kakvih mjera od strane inspekcijskih organa je praktično
isključena, jer je izvor problema na teritorijama drugih država – ističu iz Inspektorata Srpske.

Kako dodaju upravo zbog toga, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske u proteklim godinama iniciralo je sastanke sa predstavnicima Srbije i Crne Gore i opština koje gravitiraju slivnom području Drine, kako bi se pokušalo pronaći adekvatno rješenje.

– Identičnu situaciju imamo i sa rijekom Vrbas gdje za vrijeme visokih vodostaja dolazi do nagomilavanja plutajućeg otpada na brani HE „Bočac“, gdje veliki dio otpada dolazi iz gornjih tokova rijeke, odnosno iz Federacije BiH. I u ovom slučaju jedino trajno rješenje je međuentitetska saradnja svih opština u slivu rijeke Vrbas, te je resorno ministarstvo u proteklom periodu iniciralo sastanke sa nadležnim
organima o ovom pitanju – kažu u Inspektoratu.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)