Industrija video igrica u BIH slabo razvijena
Foto: D. Rakita

Industrija video igrica u BIH slabo razvijena

Nedostatak stručnjaka jedan od razloga.

U Banjaluci je juče predstavljena studija pod nazivom “Analiza industrije videoigara u Bosni i Hercegovini – prepreke i mogućnosti.”Ovaj događaj organizovan je od strane Inovacionog centra Banja Luka (ICBL) i “Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit.”

Studija pruža sveobuhvatan uvid u trenutno stanje i potencijal razvoja domaće industrije videoigara, te nudi konkretne preporuke za stvaranje preduslova za neometan rast ovog potencijalno značajnog ekonomskog sektora.

Studija je pokazala da u Bosni i Hercegovini trenutno djeluje samo 10 kompanija, jedan tim i jedno udruženje koje se bave razvojem videoigara ili nude usluge u različitim fazama razvoja ovih proizvoda. Većina kompanija ne radi samo na izradi videoigara već radi i na drugim aplikacijama, prenosi Mondo.

Od pomenutih 10 kompanija 70 odsto njih je osnovano u posljednjih pet godina što govori o mladosti ove industrije.

Kada je u pitanju broj zaposlenih u kompanijama, samo dvije kompanije zapošljavaju 35, odnosno 40 radnika, jedna 20, dok sve ostale imaju od jednog do najviše 10 radnika.

Takođe, u BiH postoji samo jedan akreditovani multidisciplinarni program koji nudi visokoškolsku diplomu u području dizajna i razvoja videoigara, ali postoji više obrazovih institucija koje nude neke od predmeta povezane sa ovom industrijom.

Najveći izazovi sa kojima se suočava industrija videoigara u BiH su nedostatak stručnjaka iz ove oblasti, slaba infrastruktura te regulatorne barijere i ograničenja.

Profesorica Univerziteta SSST, Belma Ramić-Brkić smatra kako se BiH, finansijski gledano, ne može porediti sa zemljama u okruženju te kao primjer dobre prakse navodi Hrvatsku.

-Finansijski gledano ne možemo se porediti sa zemljama u okruženju, ali treba uzeti u obzir da se radi o mladoj industriji u Bosni i Hercegovini. Na cijeloj teritoriji naše zemlje i u regiji nedostaju obrazovni programi za ovaj kadar. Imamo samo jedan akreditovani univerzitetski program i niz kurseva. Primjer dobre prakse imamo u Hrvatskoj, gdje je implementirano zvanje tehničara razvoja videoigara u srednjoj školi. Ovaj program je privukao velik broj učenika, i mi vidimo sličan potencijal i za Bosnu i Hercegovinu – rekla je Ramić-Brkić.

Gejming industrija predstavlja najbrže rastući oblik zabave, podjednako primamljiv ljudima svih dobnih skupina. Kada je riječ o ovoj industriji, onda govorimo o vrijednosti na svjetskoj razini od 217 milijardi dolara (Grand view reserach, August 2023.), uz očekivan značajan rast prihoda i u narednom periodu, koji bi do 2030. godine trebao biti skoro utrostručen i iznositi 584 milijardi dolara. Iz svega navedenog, jasno je kakvim potencijalom raspolaže ova industrija.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)