Istraživanje: Da li biste za 18.000 evra proveli dva mjeseca u krevetu?
Foto: Unsplash

Istraživanje: Da li biste za 18.000 evra proveli dva mjeseca u krevetu?

Učesnici bi trebalo da budu dobrog zdravlja, nepušači i da "dobro vladaju njemačkim jezikom".

Njemački centar za avijaciju traži 12 kandidata koji će provesti 60 dana u krevetu, za potrebe nove studije koju sprovode u saradnji sa američkom Nacionalnom svemirskom agencijom.

Kandidati koji budu izdržali dvomjesečni program, dobiće pozamašnu nadoknadu u iznosu od 18.000 evra.

Istraživanje koje će početi na jesen ove godine podrazumijeva angažman u trajanju od ukupno 88 dana, od čega šezdeset u krevetu, a ostali u naknadnim praćenjima stanja organizma i sprovodi se u laboratoriji u Kelnu.

Vrijedi napomenuti i da ispitanici moraju ležati u posebnom položaju.

– Krevet mora da bude nagnut pod uglom od šest stepeni i to tako da je glava niže od stopala – objasnio je Edvin Mulder, načelnik odjeljenja za Vazduhoplovnu medicinu njemačkog centra, prenosi Euronews.

Sve se radi ležeći

Dugi periodi provedeni u svemiru mogu da utiču na senzornu percepciju i motoričke reakcije kod ljudi, a nova studija trebalo bi da ispita te efekte, kako oni ne bi ugrožavali buduće misije, objašnjavaju stručnjaci.

Zato Njemački centar za avijaciju traži osobe starosti između 24 i 55 godina visine između 1,53 i 1,90 m sa indeksom tjelesne mase između 18 i 30.

Učesnici bi trebalo da budu dobrog zdravlja, nepušači i da “dobro vladaju njemačkim jezikom”.

Proces selekcije počinje onlajn prijavom i sprovodi se u nekoliko faza, uključujući “informativni razgovor, psihološku procjenu, telefonske intervjue, preliminarnu medicinsku procjenu u Kelnu, dan ocjenjivanja i naposljetku uključivanje u studiju”.

Učesnici će biti podijeljeni u četiri grupe, u kojima će biti mjeren uticaj različitih tretmana na njihovo stanju, uključujući treninge snage i izdržljivosti.

Dok će jedna grupa imati noge vezane “za dasku pod određenim uglom tako da imaju utisak da stoje”, druga će jednostavno ležati na “gravitacionim krevetima” dizajniranim da daju utisak da lebde.

Od učesnika se očekuje da sve rade ležeći, uključujući i brinu o ličnoj higijeni.

Iako će “zemaljski astronauti”, kako ih zovu u Centru za avijaciju, biti sami u sobama, povremeno će biti premještani, naravno na krevetima, u zajedničke prostorije, kako bi “uživali u zajedničkim aktivnostima”.

+Njemački centar za avijaciju sprovodi studije o ležanju u krevetu još od osamdesetih. Znamo da učešće nije mali poduhvat, nego pravi izazov – rekao je Mulder.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)