MEDICINSKI RADNICI U SRPSKOJ Od heroja do borbe za zdravstveno osiguranje
Foto: Pexels

MEDICINSKI RADNICI U SRPSKOJ Od heroja do borbe za zdravstveno osiguranje

Neki su radili po čitav dan, bez odmora. Za svoje napore dobili su i odlikovanje. 

Godine korone su iza nas.

Danima se, na svim medijima, pričalo o nadljudskoj borbi ljekara i medicinskih radnika za život ljudi.

Neki su radili po čitav dan, bez odmora. Za svoje napore dobili su i odlikovanja.

Naime, godine 2021. predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović odlikovala je, povodom 9. januara – Dana Republike, zaslužne institucije i pojedince.

Predsjednica Srpske odlikovala je za izuzetne zasluge i doprinos Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, devet bolnica u Republici Srpskoj i pedesetpet domova zdravlja u Srpskoj.

Izuzetan doprinos u organizovanju i pružanju medicinske pomoći, spasavajući ljudske živote a žrtvujući svoj, dali su primarijus doktor Dragan Vojvodić, koji je obavljao dužnost na Klinici za unutrašnje bolesti UKC-a Srpske, doktor medicine Marko Pekija, koji je dužnost obavljao na Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane UKC-a, Vladimirka Mirnić, laboratorijska tehničarka, koja je bila zaposlena u Zavodu za laboratorijsku dijagnostiku UKC-a, kao i Đoko Mihajlović, koji je obavljao funkciju generalnog sekretara Crvenog krsta Republike Srpske.

Među odlikovanima su i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske.

Samo dvije godine kasnije…

Međutim, nakon prestanka važenja vanrednog stanja zbog virusa korona, koje je Vlada Republike Srpske ukinula 18. maja, prestalo je i obavezno zdravstveno osiguranje za sve građane.

Time su i brojni zdravstveni radnici, kojima se država hvalila i dodjeljivala ima odlikovanja ostali bez zdravstvenog osiguranja!

Kako ističe predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Jovica Mišić, doslovno se traži način za tužbu.

Od heroja, što smo bili u proteklih par godina, došli smo u situaciju da ne možemo liječiti svoje kolege zdravstvene radnike. Naš sindikat je tužio sve direktore zdravstvenih ustanova u Srpskoj koji nisu uplaćivali doprinose, i njih je oko dvadesetak i od nadležnog tužilaštava smo dobili informaciju da je tužba neosnovana. E sad kad sam se nekidan čuo sa direktorom Fonda zdravstvenog osiguranja, on mi je naveo član zakona u kojem piše da je krivično djelo ukoliko se ne uplate doprinosi. I sad je moje pitanje, koga mi da tužimo: te tužioce, Fond ili resorno ministarstvo – pitao je Jovica Mišić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske.

Podsjetimo, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je nedavno da se traže tehnička rješenja kako da Vlada Srpske, kao osnivač ove zdravstvene ustanove, napravi sporazum sa Fondom zdravstvenog osiguranja da bi se poravnala stara dugovanja.

Đajić je pojasnio da su u pitanju stara dugovanja prema Fondu, nastala prije njegovog imenovanja za generalnog direktora UKC-a.

Još nije poznato kako će se čitava priča oko dugovanja prema zdravstvenim radnicima završiti.

Podsjetimo, odlukom Vlade RS omogućeno je da građani Srpske, koji su ostali bez zdravstvenog osiguranja poslije ukidanja vanredne situacije, mogu koristiti prava iz oblasti zdravstvene zaštite na prelazni period do 60 dana, kako bi radnici mogli da se usklade sa obavezama koje nalaže Zakon o zdravstvenoj zaštiti.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)