Nakon ukidanja vanrednog stanja: Gužve u Fondu zdravstvenog osiguranja zbog regulacije statusa
Foto: zdravstvo-srpske.org

Nakon ukidanja vanrednog stanja: Gužve u Fondu zdravstvenog osiguranja zbog regulacije statusa

Nakon što je ukinuta vanredna situacija, a koja je trajala više od tri godine, ovo pravo je ukinuto zbog čega je Fond apelovao na građane da regulišu svoj status.

Ispred šaltera Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ovih dana je gužva, a razlog je taj što građani dolaze da regulišu svoj status nakon ukinutog vanredne situacije.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je za vrijeme pandemije, odnosno vanredne situacije u Republici Srpskoj izazvanoj zbog novog virusa korona plaćala troškove zdravstvenog osiguranja i neosiguranm građanima.

Nakon što je ukinuta vanredna situacija, a koja je trajala više od tri godine, ovo pravo je ukinuto zbog čega je Fond apelovao na građane da regulišu svoj status.

– Sa proglašenjem kraja pandemije virusa korona i vanredne situacije, Fond više nema osnova da finansira zdravstvene usluge za neosigurane građane, te je izuzetno važno da se građani koji nisu zdravstveno osigurani prijave na osiguranje, kako bi i dalje mogli da nesmetano koriste zdravstvenu zaštitu, kao i da poslodavci plaćaju doprinose što je bila njihova obaveza i tokom vanredne situacije – kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Podsjećaju da je Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju dao nekoliko mogućnosti prijave na zdravstveno osiguranje.

Pored 17 osnovnih osnova prijave na osiguranje, postoje i druge mogućnosti prijave i to po osnovu godina života, posebnog društvenog statusa ili specifičnog oboljenja, ukoliko građani nemaju drugi osnov za prijavu (djeca, osobe starije od 65 godina, oboljeli od malignih bolesti, hemofilije, dijabetesa, multiple skleroze, osobe koja žive sa HIV infekcijom, oboljeli od rijetkih bolesti, osobe sa invaliditetom, lica bez prihoda i dr.)

– Napominjemo da je Fond zdravstvenog osiguranja tri godine, tačnije, od početka pandemije virusa korona finansirao zdravstvene usluge i za neosigurane građane u javnim zdravstvenim ustanovama, za šta je izdvojeno više od 150 miliona КM, i po tome smo bili jedinstveni u regionu, budući da nijedna zemlja ovo nije uradila – poručuju iz Fonda zdravstvenog osiguranja.

Za oko 52.000 osiguranika u Republici Srpskoj u ovoj godini nisu uplaćivani doprinosi, a najveći broj među njima su radnici i njih oko 48.000 nema zdravstveno osiguranje nakon ukidanja vanredne situacije.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković zatražio je od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da u saradnji sa Fondom zdravstvenog osiguranja omoguće da građani Srpske, koji su ostali bez zdravstvenog osiguranja poslije ukidanja vanredne situacije, mogu koristiti prava iz oblasti zdravstvene zaštite na prelazni period do 60 dana.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)