NAUKA MOŽE BITI ZANIMLJIVA Sutra otvaranje “Male škole fizike” u Banjaluci (FOTO)
Foto: UG Bozon

NAUKA MOŽE BITI ZANIMLJIVA Sutra otvaranje “Male škole fizike” u Banjaluci (FOTO)

Korisnici projekta treba da osjete značaj kreativnosti i inovativnosti u učenju prirodnih nauka kroz laboratorijski rad.

Udruženje građanja “Bozon” i Studijski program Fizika Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci pozivaju sve zainteresvane da prisustvuju otvaranju projekta “Mala škola fizike” koje će se održati u amfiteatru Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci, sutra sa početkom u 13 časova.

Povodom otvaranja projekta upriličena su dva naučno-popularna predavanja.

Predavanje “Put do Nobelove nagrade za fiziku u 2023. godini” održaće magistar fizike Bojan Kovačević, dok će predavanje “Ispitivanje materijala i njihova primjena kod čistih izvora energije” održati master fizičar Dijana Đukić.

Događaj je podržao grad Banjaluka.

Organizatori o projektu

Želimo da korisnici projekta osjete značaj kreativnosti i inovativnosti u učenju prirodnih nauka kroz laboratorijski rad, te koliko je značajan interdisciplinarni pristup u praksi i upotrebi informacionih tehnologija. Želimo pomjeriti granice podučavanja fizike uvodeći savremene strategije podučavanja kako kroz rad sa učenicima tako i kroz rad sa nastavnicima na koje ćemo prenositi entuzijastične metode i modele podučavanja kojima se prevazilaze ograničenja klasične tradicionalne nastave.

Teme iz kojih će se učenicima pružiti praktično istraživačko znanje su oblasti fizike koje svoje implementacije pronalaze kako u svakodnevnim prilikama tako i u oblasti tehnike i inženjerstva.

Učenici će kroz eksperimentalne probleme i zadatke postići napredak u svojim kognitivnim i motoričkim sposobnostima iz oblasti: toplotnih, električnih, magnetnih, mehaničkih i optičkih fenomena.

Učenici će naučiti mnogo o karakteristikama različitih vrsta supstancija i materijala u različitim agregatnim stanjima, te i načine kako da izmjere fizičke veličine koje ih karakterišu. Upoznaće se sa mjernim uređajima koje uglavnom nisu imali priliku vidjeti na redovnoj nastavi da li zbog loše opremljenosti kabineta ili zbog toga što prevazilaze okvire redovne nastave.

Po završetku projekta biće potpuno obučeni da rukuju mjernim instrumentima i uređajima za različite svrhe, te da mjerenja pravilno obrade upotrebom softverskog paketa Origin, grafički prikažu rezultate i pravilno dođu do zaključka o brojnoj vrijednosti mjerene veličine. Takođe biće osposobljeni da na naprednom nivou izrade vizuelnu digitalnu prezentaciju ili poster svog mjerenja i istraživanja te i da izlože svoje rezultate i učestvuju u diskusiji i budu podstaknuti na razgovor o određenoj temi, rješavanjem stvarnih ili simuliranih problema.

Sa druge strane nastavnici koji će biti u pratnji učenika će dobiti besplatnu obuku i ideje koje mogu implementirati u redovni obrazovni proces kako bi razvijali savremeno aktivno podučavanje koje se ne bazira samo na pasivnom sjedenju, slušanju i posmatranju učenika koji memorišu informacije bez dubljeg promišljanja i filtriranja, već na praktičnom i istraživačkom učešću učenika.

Nastavnicima koji se susreću sa izazovima po pitanju opremljenosti kabineta će se pružiti i informacije kako da uz nikakva ili minimalna finansijska ulaganja od predmeta iz domaćinstva mogu kreirati elementarnu opremu kojom se mogu praktično realizovati efekti koji su u korelaciji sa nastavnim gradivom iz fizike.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)